W Gdańsku stanęła wystawa opowiadająca o Zbrodni Ponarskiej.
Gdański oddział IPN otworzył wystawę "Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941–1944". Jest to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona Zbrodni Ponarskiej i jej ofiarom.
Wystawa składa się z piętnastu tablic, które przedstawiają m.in. przebieg Zbrodni Ponarskiej oraz jej skutki. Powstała ona z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska zajmującego się nagłaśnianiem zbrodni. Jak mówi Maria Wieloch Prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, rodziny ofiar do niedawna nie znały szczegółów zbrodni. Mimo, że przez wiele lat niewiele mówiło się o Zbrodni Ponarskiej to rodziny ofiar mieszkające zarówno w Polsce jak i na litwie wciąż o niej pamiętają. Ich starania nie przeszły bez echa, bo wiedza o tej zbrodni weszła do podstawy programowej.
W latach 1941-1944 niemieccy okupanci zamordowali około 100 tys osób w podwileńskich Ponarach. Stanowcza większość ofiar była obywatelami drugiej Rzeczypospolitej. Ofiarami byli zarówno żołnierze Armii Krajowej, członkowie Związku Wolnych Polaków, ale też Elita kulturalna i intelektualna Wilna. Niektóre z ofiar zostały przedstawione na wystawie.
Jest to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona Zbrodni Ponarskiej i jej ofiarom. Nie skończy się ona jednak na Gdańsku. Będzie ona prezentowana również w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, aby również tam podtrzymywać pamięć o ofiarach.
Wystawę na targu węglowym można oglądać do 29 września.
Listen to "W Gdańsku stanęła wystawa opowiadająca o Zbrodni Ponarskiej." on Spreaker.