Zmiany w zasadach najmu lokali komunalnych w Sopocie

2023-06-02 18:01
zdjęcie przykładowe
Autor: Qimono/PIXABAY.com

W Sopocie zmieniły się zasady najmu lokali mieszkalnych. Chodzi zarówno o mieszkania socjalne, komunalne oraz te oddane mieszkańcom do samoremontu.

Zmiany związane z lokalami socjalnymi i komunalnymi w Sopocie dotyczą przede wszystkim kryteriów dochodowych osób, które się o nie ubiegają. W przypadku lokali socjalnych próg dochodowy w gospodarstwie jednoosobowym powinien wynosić nie więcej niż 1985zł i 55 gr. Z kolei w wieloosobowym 1270 zł 75 gr. na osobę. Jeśli chodzi o lokale komunalne również przyszły zmiany - W przypadku jednoosobowego gospodarstwa dochody muszą wynosić od 2001,43 zł do 3494,57 zł. W przypadku wieloosobowego: od 1286,64 zł do 2382,66 zł.

Zmiana wysokości progów dochodowych związana jest m.in. z sytuacją na rynku, wysoką inflacją oraz wielokrotnie podnoszonymi stopami procentowymi. Zwiększono również liczbę miesięcy z których wnioskodawca musi udokumentować dochód - z trzech do sześciu miesięcy. Powołano również Komisję Mieszkaniową, która zajmować się będzie weryfikacją wniosków.

W Sopocie prowadzone są również nabory na lokale mieszkalne przeznaczone do remontu przez przyszłych najemców. Zmiany nie ominęły również tego programu, a związane są z przydzielaniem mieszkańcom nieobsadzonych lokali z danej puli. Będą przyznawane kolejnemu kandydatowi, który miał najwięcej punktów ale nie został zakwalifikowany do zawarcia umowy na remont lokalu. 

Miasto Sopot buduje kolejne mieszkania, które trafią do komunalnego zasobu gminy. Kolejne mają powstać m.in, przy ul. Obodrzyców. A obecnie w budowie jest 50 lokali mieszkalnych przy ulicy trzeciego maja.

Nabór na mieszkania przy ul. Trzeciego Maja ma rozpocząć się tuż po wakacjach.

Listen to "Zmiany w zasadach najmu lokali komunalnych w Sopocie" on Spreaker.