„Jutro wrócimy do domu”

Spektakl pod tytułem „Jutro wrócimy do domu” to wspólny projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie z Teatrem Lubuskim i Fundacją Asocjacja. Projekt inspirowany jest opowieściami dla dzieci, ale do obejrzenia zaproszone są całe rodziny.
Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie w kooperacji z Lubuskim Teatrem i Fundacją Asocjacja pracuje nad spektaklem „Jutro wrócimy do domu”. Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były „Pippi Pończoszanka” oraz „Alicja w Krainie czarów” i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów.
Główną bohaterką „Jutro wrócimy do domu” jest dziewczynka, niewinne dziecko. W walce z rzeczywistością pomagają jej fantazja i zdolność do odnajdowania w sobie radości i uśmiechu, niezależnie od tego jak trudne zdarzenia stają na jej drodze.
Dziś trudno o bardziej aktualną sztukę teatralną. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że historia opowiedziana w „Jutro wrócimy do domu” uległa modyfikacji - rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. W efekcie powstaje projekt, będący hołdem dla wszystkich dzieci (bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce urodzenia), którym wojna odebrała ich największy skarb: Dzieciństwo. Bezlitośnie zabrała im cenny dar: czas, w którym dzieją się rzeczy magiczne, w którym małemu człowiekowi fizyka i ekonomia nie pętają nóg, w którym wiara w dobro i w drugiego człowieka jest sprawą fundamentalną.
Spektakl „Jutro wrócimy do domu” reżyserują dyrektor Lubuskiego Teatru, Robert Czechowski oraz Michał Wnuk, na co dzień kierownik Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Za scenografięoraz oryginalne kostiumy odpowiadają Ewa oraz Piotr Tetlak. Klimatyczną muzykę do spektaklu stworzył Mariusz Szaban. Na scenie zobaczymy Ewę Dobrucką, Magdalenę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Marka Sitarskiego, Jakuba Mikołajczaka, Daniela Zawadę, Radosława Walendę, Bartłomieja Adamczaka oraz Tomasza Olczaka.
Przedstawienie opowiada o Ukrainie, ale nie tylko - w równej mierze mówi o każdym kraju, który w historii świata konał w wojennej zawierusze. Realizacja tej sztuki jest formą wsparcia, jakie Artyści chcą przesłać do naszych wschodnich sąsiadów.
Spektakl pierwszy raz zostanie pokazany w Głogowie 1 czerwca.