Gmina Gniezno: uwaga na oszustów

2022-08-11 10:10
Uwaga na oszustów
Autor: KPP Gniezno

Tym razem podszyli się pod pracowników banków. Ich ofiarą padła 33-latka z gminy Gniezno. Kobieta straciła 40 tysięcy złotych.

Do 33-latki zadzwonił oszust podający się za pracownika jednego z miejscowych banków. Mężczyzna poinformował pokrzywdzoną, że nieznana osoba próbowała włamać się na jej konto internetowe. Zaproponował pomoc w udaremnieniu kradzieży. Przestępcy podstępem nakłonili ją do podania loginu i hasła zabezpieczających konto bankowe, i za pomocą wygenerowanych kodów blik przelali na inne konto pieniądze - 40 tysięcy złotych. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustów zablokowała pozostałe środki na koncie bankowym.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę, i opisują schemat działania oszustów: dzwoni do Was osoba podająca się za przedstawiciela banku z informacją, że właśnie ktoś usiłuje się włamać na internetowe konto w banku. Aby temu zapobiec, konieczna jest instalacja aplikacji, podania loginu i hasła, dzięki której bank pokieruje naszymi czynnościami i zabezpieczy Was. W rzeczywistości aplikacja ta pokazuje wszystko, co się dzieje na ekranie Waszego telefonu bądź komputera. W celu rzekomego zapobieżenia zdarzeniu wykonujecie polecenia „fałszywego pracownika banku” i pieniądze trafiają do oszustów. Bank nie zwraca się nigdy o pomoc w zabezpieczeniu kont.