Gniezno: uwaga na oszustów

2022-08-29 14:21
Oszustwa metodą na covid
Autor: KPP Gniezno

Tym razem próbowali wyłudzić pieniądze metodą „na covid”. Gnieźnieńscy policjanci dostali zgłoszenia od seniorów, do których dzwonili. Od jednego z nich nieznani sprawcy próbowali wyłudzić 70 tysięcy złotych, od drugiego – 15 tysięcy euro.

Dzwoniący na telefon stacjonarny seniora oszust, podał się za pracownika służby zdrowia. Poinformował, że jego córka ma koronawirusa i w bardzo ciężkim stanie przebywa w szpitalu za granicą. Aby ją uratować potrzebne są pieniądze na zakup nierefundowanych leków, których koszt to 70 tysięcy złotych. W drugim przypadku historia była podobna tylko kwota inna - 15 tysięcy euro.

Policjanci radzą aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania i informować policję o każdej próbie oszustwa. Powinniśmy krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej, konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy i weryfikować zaistniałą sytuację. Pamiętajmy by nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności, prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego każdy ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie skontaktować się z daną instytucją w celu potwierdzenia, czy dana osoba faktycznie pełni w niej służbę.