Kuropatwy dla kół łowieckich

2022-09-16 12:59
Kuropatwy dla kół łowieckich
Autor: J.Malińska

Drobna zwierzyna znika z naszych pól. To efekt działalności człowieka i drapieżników. Z tym niekorzystnym zjawiskiem walczą samorządowcy wspólnie z kołami łowieckimi i nadleśnictwami. Co roku wypuszczają między innymi kuropatwy.

Do kół łowieckich w powiecie gnieźnieńskim trafiło tym razem 700 kuropatw. Przekazało je Starostwo Powiatowe. Od 15 lat realizuje ono program zasiedlania obwodów łowieckich. Jest on dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Od 2007 roku zakupiono już ponad 4 tysiące sztuk ptactwa.

Notowany w Polsce i Europie w przeciągu ostatnich 20 lat spadek liczebności populacji kuropatwy, wymusił konieczność podjęcia intensywnych działań, które w perspektywie kilku lat mają doprowadzić do jej odbudowy. W 2002 roku opracowany został ogólnoeuropejski program poprawy bytowania i rozwoju populacji kuropatwy, do którego aktywnie przyłączył się Polski Związek Łowiecki. Na terenie nadleśnictw w całym kraju, w tym także powiatu gnieźnieńskiego, organizuje się cykliczne akcje wypuszczania kuropatw w pobliżu naturalnych siedlisk i w ten sposób przywracania ich naturze.

Takiej akcji przyglądała się Justyna Malińska.

Listen to "Kuropatwy dla kół łowieckich" on Spreaker.