Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach

2022-10-28 12:14
Odrestaurowany nagrobek Klemensa Waberskiego
Autor: UM Gniezno

Samorządowcy, urzędnicy, dziennikarze, nauczyciele i ludzie kultury będą zbierać pieniądze na renowację nagrobków zasłużonych mieszkańców Gniezna. Kolejna kwesta odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie grobowca rodziny Lange.

Kwestę organizuje Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego. Osoby z puszkami będzie można spotkać w poniedziałek między godz. 10:00 a 16:00 na wszystkich gnieźnieńskich cmentarzach. Tym razem pieniądze przeznaczone zostaną na odnowienie grobowca rodziny Lange. Jan Bernard Lange (1817 – 1881) – gnieźnieński księgarz, drukarz i wydawca. W 1841 roku założył w Gnieźnie firmę usytuowaną na narożniku gnieźnieńskiego Rynku o nazwie: „J.B. Lange Księgarnia i Drukarnia w Gnieźnie”. Przy księgarni otworzył antykwariat, skład nut, dewocjonalia oraz wypożyczalnię książek. Do końca XIX wieku jego oficyna wydała ponad 200 książek. W czasie Wojny Ludów dowodził oddziałem strzelców i brał udział w bitwie pod Wrześnią. Po powstaniu odbywał karę więzienia w Gnieźnie.

Dzięki dotychczasowym kwestom odnowiono między innymi kilka nagrobków zmarłych profesorów I LO. Współfinansowano również renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej – profesor obecnego II LO, a także przekazano środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się odrestaurować nagrobek Klemensa Waberskiego - muzyka, pedagoga, animatora i człowieka kultury.