Rowery miejskie wracają na gnieźnieńskie ulice

2023-02-28 14:09
Miejskie rowery zaczynają kolejny sezon
Autor: UM Gniezno

1 marca rusza kolejny, trzeci już, sezon Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. W tym roku jednośladów będzie więcej. Część z nich wyposażonych będzie w foteliki dziecięce.

Miłośnicy jednośladów będą mieć do dyspozycji 144 rowery, w tym 12 – to nowość- wyposażonych w specjalne, bezpieczne foteliki dziecięce. Na terenie miasta jest 40 stacji, w tym 16 ze stojakami rowerowymi. Obecnie gnieźnieński system ma prawie 9 tysięcy użytkowników. Żeby wypożyczyć rower należy zainstalować na telefonie aplikację Roovee i zasilić ją kwotą minimum 10 złotych. Pierwsze 30 minut jazdy miejskim rowerem jest bezpłatne, później każda minuta kosztuje 5 groszy. Szczegóły dotyczące regulaminu można znaleźć na stronie www.rowergniezno.eu.

Pod koniec listopada, a zatem w ostatnich dniach poprzedniego sezonu, do Gniezna trafiły nowe rowery: 7 standardowych i 12 z fotelikami dziecięcymi. Te drugie zapewniają bezpieczeństwo podczas przewozu dziecka o maksymalnej wadze do 22 kilogramów. Foteliki posiadają regulowane pasy, podnóżki z regulacją wysokości. Foteliki są przymocowane w sposób trwały do bagażnika roweru, a sam pojazd posiada podwójną podpórkę aluminiową, zapewniającą stabilność parkowanego roweru. Na zakup rowerów z fotelikami miasto otrzymało wsparcie w wysokości 50 tysięcy złotych z budżetu województwa wielkopolskiego. Zakup rowerów z fotelikami kosztował ponad 100 tysięcy złotych.