„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”

2024-04-24 14:36
Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha
Autor: www.archidiecezja.pl

To hasło uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Odbędą się one 27 i 28 kwietnia.

Obchody rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór (27 kwietnia) I Nieszporami o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej, którym o 19:30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Jerzy Mazur z Ełku. Po nabożeństwie z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie jak zawsze słowo do zgromadzonych wygłoszą obecni biskupi.

W niedzielny ranek (28 kwietnia) o 9:15 srebrna trumna św. Wojciecha przeniesiona zostanie ponownie w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilie wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16:00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Jacka Jezierskiego z Elbląga. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom. Jak co roku podczas sumy odpustowej będzie miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych misjonarzom rozpoczynającym pracę w różnych zakątkach świata. W tym roku krzyże otrzyma 14 osób: 12 kapłanów, osoba świecka i siostra zakonna. Pojadą do: Kazachstanu, Zambii, Argentyny, na Martynikę, do Tanzanii, Ekwadoru, na Kubę, do Papui Nowej Gwinei i Boliwii.

Uroczystości świętowojciechowe to także doroczna pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona. Przybędą pieszo m.in. szlakiem Ottona III z Ostrowa Lednickiego, autokarami, ale i na rowerach z Barcina. W sobotnie popołudnie Mszę św. odprawi dla nich bp Artur Ważny z Tranowa. Młodzi pielgrzymować będą pod hasłem „Razem w drodze”, a towarzyszyć im będzie m.in. brat Maciej z Taize. By się w życiowej drodze „nie zgubili” każdy otrzyma na pamiątkę kompas.

Z okazji odpustu w Gnieźnie odbywać się będzie również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbędzie się m.in. XXX Festiwal Muzyczny Adalbertus. W niedzielę będzie również możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedry, podziemi katedralnych, Drzwi Gnieźnieńskich, Muzeum Archidiecezjalnego oraz prezentowanych tam ekspozycji.