Stypendium przyznane

2022-10-14 13:28
Stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego przyznane
Autor: UM Gniezno

Znamy laureatkę stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. To Ewa Pilarska-Banaszak. O stypendium ubiegało się 5 osób.

Stypendystka otrzyma 2500 złotych na realizację koncertu prezentującego repertuar kompozytorów, których utwory były grywane w okresie baroku w gnieźnieńskiej Katedrze. Utwory zostaną zagrane na kopiach dawnych instrumentów. Projekt pod nazwą „Muzyczne ślady dawnego Gniezna” zostanie zrealizowany w marcu 2023. Koncert odbędzie się w gnieźnieńskiej katedrze. Stypendystce grającej na altówce barokowej towarzyszyć będzie na klawesynie Monika Woźniak współpracująca z licznymi polskimi orkiestrami.

Ewa Pilarska-Banaszak jest absolwentką altówki i altówki historycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz muzykologii UAM. Współpracuje z zespołami specjalizującym się w historycznym wykonawstwie muzyki, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową, Orkiestrą Fundacji Akademii Muzyki Dawnej w Szczecinie czy orkiestrą Accademia dell’Arcadia. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, prowadzi klasę altówki w konińskiej szkole muzycznej oraz jest twórczynią zajęć umuzykalniających dla niemowląt i małych dzieci, zajmuje się też działalnością badawczą (głównie polskimi dziełami na violę d'amore). Ma na swoim koncie liczne koncerty.