Ważne wydarzenie literackie w Gnieźnie

2022-09-22 9:37
Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą
Autor: BPMG

Zbigniew Rokita, nagrodzony w ubiegłym roku najważniejszą nagrodą literacką w Polsce – Nike – odwiedzi Gniezno. W środę, 28 września, o godz. 18:00 w Restauracji Młyn spotka się z gnieźnieńskimi czytelnikami.

Jego książkę „Kajś. Czyli opowieść o Górnym Śląsku” doceniło nie tylko jury konkursu, ale też fani – Rokita otrzymał również Nagrodę Nike Czytelników. Tak o „Kajś” pisała królowa polskiego reportażu Małgorzata Szejnert: „Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest „kajś”, a nie w centrum polskiej świadomości”. Z kolei sam Zbigniew Rokita pisze tak: „Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte”.

Wstęp na środowe spotkanie jest wolny. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego w ramach ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022.