Co kryje średniowieczne grodzisko w Gliniku?

2024-09-17 10:35
Glinik
Autor: Agnieszka Moskaluk

Odpowiedzi na to pytanie poszukają archeolodzy, którzy dokładnie przebadają tzw. Zbójecką Górkę w Gliniku – to jedno z licznych stanowisk archeologicznych znajdujących się na terenie gminy Deszczno.

Gmina Deszczno, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Lubuskie zacieśniają współpracę w zakresie badań naukowych i popularyzacji dziejów Deszczna i regionu. Jej celem będzie jest pogłębienie dotychczasowej wiedzy archeologicznej i historycznej o dziejach Deszczna i regionu, a także kontynuacja badań archeologicznych.

Porozumienie trójstronne w tej sprawie podpisano 16 września w Stacji Kultura w Deszcznie.

To ważne, bo Deszczno jest bardzo bogate w stanowiska archeologiczne i odkryte na nich „skarby”. Wśród nich jest znana figurka Bożka z Deszczna.  

Stanowisko w Gliniku jest ciekawe z kilku powodów – to pozostałość po średniowiecznym grodzisku, usytułowane około 10 km od grodziska Santok, a jednak całkowicie od niego odmienne.

Jaką pełniło rolę? Kim byli jego mieszkańcy? Dlaczego przetrwało tylko 100 lat? Odpowiedzi na to pytanie już niebawem poszukają archeolodzy z PAN.