Gorzowska „naczyniówka” ma rok!

2022-06-23 16:28
Naczyniowka
Autor: WSzW w Gorzowie

Minął rok, odkąd w gorzowskim szpitalu działa pododdział chirurgii naczyniowej. Przez ten czas specjaliści zrobili ponad 700 zabiegów, w tym wszczepili 30 stengraftów pacjentom z tętniakiem aorty brzusznej.

Pododdział chirurgii naczyniowej działa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie od 2021 roku. Zajmuje się głównie leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Należą do nich: miażdżyca (w tym m. in. miażdżyca naczyń kończyn dolnych i tętnic szyjnych), leczenie niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów oraz tętniaki.

Do zabiegów ratujących życie należą m.in. wszczepienia stentgraftu pacjentom z tętniakiem aorty brzusznej i piersiowej. Sam zabieg trwa niespełna godzinę i polega na wprowadzeniu do naczynia protezy zabezpieczającej ścianę przed pęknięciem. Zazwyczaj wprowadzana jest do aorty przez tętnicę udową i mocowana w miejscu występowania tętniaka.

Pierwsze wszczepienie stengraftu gorzowscy naczyniowcy wykonali w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu udało się przeprowadzić już 30 takich zabiegów. W sumie, przez ponad rok wykonali  573 operacji oraz niemal 100 zabiegów wewnątrznaczyniowych i hybrydowych.

„Naczyniówka” współpracuje z oddziałem wewnętrznym, dzięki czemu pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS.

Na swoim koncie gorzowscy naczyniowcy mają też nowatorski zabieg  wszczepienia stengraftu za pomocą metody holograficznej i zastosowaniu gogli VR.

Z dr Olgą Szyroki rozmawia Agnieszka Moskaluk

Listen to "Gorzowska "naczyniówka" ma rok" on Spreaker.