Koniec audytu w lubuskim POLREGIO. Zarząd zawiadamia prokuraturę i CBA

2024-12-24 10:56
Polregio
Autor: www.polregio.pl POLREGIO

Kłopoty Lubuskiego Zakładu Polregio. Nowy zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Audyt w Lubuskim Zakładzie POLREGIO ruszył we wrześniu 2024 r. Obejmował lata 2020-2024. Jak ustalili audytorzy, przez lata dochodziło do niewłaściwego wykorzystywania majątku spółki skutkującego utratą przez nią przychodów.

– Prześwietliliśmy całą ścieżkę decyzyjną, całość procesu związanego z utrzymaniem taboru, jego naprawami i dysponowaniem nim. Skala nieprawidłowości jest porażająca. Mowa tutaj wprost o działaniu na szkodę spółki i nie może być na to przyzwolenia. Przeszliśmy do skrupulatnego rozliczania przeszłości i wyciągamy daleko idące konsekwencje. Potrzebne jest jednak również zdefiniowanie możliwego modelu dalszego funkcjonowania spółki w Lubuskiem. Prace i w tym zakresie już trwają – mówi prezes Zarządu POLREGIO Krzysztof Pietrzykowski.

Nieprawidłowości dotyczą m.in. prowadzenia ewidencji udostępniania podmiotom zewnętrznym zakładowej infrastruktury, wykorzystywanej do realizacji napraw i przeglądów. To na jej podstawie wyliczane są faktury z kwotami należnymi POLREGIO. Braki w ewidencji skutkują każdorazowo stratami dla spółki. Co więcej, nadzór kierownictwa zakładu, a pośrednio również ówczesnych władz spółki, nad procesem udostępniania infrastruktury, jego ewidencjonowaniem i rozliczaniem, uznano za dalece niewystarczający. Tylko w rezultacie audytu Zakład wystawił dotychczas 8 brakujących faktur za lata 2023–2024 na łączną kwotę blisko 0,5 mln zł netto. Przewoźnik przeprowadzi szczegółową weryfikację pozostałych należności, również za wcześniejsze lata. Osobną kwestię stanowi stwierdzony przypadek przekroczenia uprawnień – w zakresie posiadanych kompetencji finansowych – podczas zawierania umów przez kierownictwo Zakładu.

Ustalenia były na tyle poważne, że przewoźnik skierował zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Mowa w nim o działaniu na szkodę spółki. Audyt wykazał też zasadność powiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W wystąpieniu skierowanym do CBA POLREGIO wskazało na okoliczności wymagające zbadania z wykorzystaniem narzędzi i uprawnień posiadanych przez tę służbę.