Msza Krzyżma w katedrze gorzowskiej

2023-04-06 15:01
Msza Krzyżma w katedrze gorzowskiej
Autor: Kamil Lewera Msza Krzyżma w katedrze gorzowskiej

Dziś w kościele katolickim obchodzimy Wielki Czwartek. To dzień, który rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominana jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wieczorem w kościołach naszej diecezji odprawiona zostanie wielkoczwartkowa liturgia, a wcześniej, bo przed południem w katedrze gorzowskiej sprawowana była Msza Święta Krzyżma. Porannej liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup Tadeusz Lityński.

W czasie Mszy Krzyżma błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz konsekrowanej jest krzyżmo. Wielki Czwartek to też święto kapłaństwa. Zgodnie z decyzją papieża Pawła VI z 6 marca 1970 roku w czasie Mszy Krzyżma księża odnawiają swoje przyrzeczenia. Tego dnia kościół w sposób szczególny modli się za biskupów oraz księży, którzy obchodzą swoje jubileusze. 50. rocznicę święceń biskupich oraz 65. rocznicę święceń kapłańskich świętuje w tym roku biskup senior Paweł Socha.

Ważnym elementem Wielkiego Czwartku jest Msza Wieczerzy Pańskiej. W Gorzowie nabożeństwu, które rozpocznie się o godzinie 18.00 będzie przewodniczył biskup Tadeusz Lityński, a w Zielonej Górze biskup Adrian Put.  Z kolei w Żaganiu liturgia rozpocznie się o godzinie 19.00 i będzie jej przewodniczył biskup Paweł Socha.

Listen to "Msza Święta Krzyżma w katedrze gorzowskiej" on Spreaker.