Pomoc dla uchodźców na nowych zasadach

2022-06-30 14:19
Pomoc dla uchodźców na nowych zasadach
Autor: MSWiA Pomoc dla uchodźców na nowych zasadach

Polski rząd wydłużył termin wypłat świadczeń dla osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich obywateli zza wschodniej granicy.

Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu obywateli tego kraju szukało bezpiecznego schronienia w Polsce. Osoby, które zdecydowały się im pomóc mogły liczyć na rekompensatę kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem uchodźców. To czterdzieści złotych dziennie za osobę.

Dotychczas to świadczenie było przyznawane na cztery miesiące, od momentu przyjazdu uchodźcy do Polski. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia taka pomoc będzie kontynuowana. Co istotne, nie każdy na takie przedłużone wsparcie może liczyć.

- Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Wydłużenie okresu wypłaty świadczeń będzie możliwe w przypadku pomocy osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, seniorom, kobietom w ciąży, osobom wychowującym dzieci do 12. miesiąca życia oraz tym, którzy samotnie sprawują opiekę nad co najmniej trojgiem dzieci - podkreślił wiceminister.

Bardzo dużo wniosków o wypłatę tego świadczenia wpływa m.in. do Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim. Tylko do połowy czerwca złożono prawie 1500 takich dokumentów. Dotyczą one pobytu około 4,5 tysiąca osób.

Ukraińcy z pomocy chętnie korzystają, ale nie zdają się tylko na nią. W zamian uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach, a pracując wspierają polską gospodarkę.

- Jest w naszych gościach potężny potencjał. Większość z nich nie przyjeżdża tutaj po wsparcie socjalne. Na początku było ono konieczne, ale oni chcą pracować, chcą razem z nami budować naszą gospodarkę, ale też dbać o siebie i o swoje rodziny - mówi minister-członek Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj.

Jak informuje Straż Graniczna, od początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już prawie 4,5 mln Ukraińców. Jednak coraz więcej uchodźców decyduje się na powrót do swojego kraju.

Listen to "Pomoc dla uchodźców na nowych zasadach" on Spreaker.