Ponad 400 mln zł dla lubuskich samorządów

2022-10-10 19:09
Gorzów
Autor: Łukasz Kulczyński UM Gorzów Gorzów

Ponad 400 mln 600 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia zostało przeznaczonych dla lubuskich samorządów z budżetu państwa. Na konta miast, powiatów i gmin trafiają już pierwsze transze pieniędzy, które mają im pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej.

Szalejąca inflacja, wzrost cen energii elektrycznej oraz cieplnej, czy po prostu większe potrzeby samorządów. To sprawia, że miastom, powiatom oraz gminom jest coraz trudniej domknąć budżety.

Choć trochę mogą to zrekompensować pieniądze z budżetu państwa. W sumie do lubuskich samorządów trafi ponad 400 mln 600 tysięcy złotych. Kwota ta stanowi dochód z tytułu udziału samorządów we wpływach z podatku dochodowego PIT.

Na konto gorzowskiego magistratu trafią ponad 23 mln złotych, a na konto zielonogórskiego Urzędu Miasta ponad 35 mln złotych. Na finansowe wsparcie mogą też liczyć Słubice. Miasto otrzyma ponad 2 mln 800 tysięcy złotych.

Wojewoda Lubuski zapewnia, że pierwsza rata w wysokości 1/3 tej kwoty trafiła do samorządów pod koniec ubiegłego tygodnia, a dwie pozostałe zostaną przekazane do końca listopada i końca grudnia bieżącego roku.

Listen to "Gorzów ma plan na rozwój sieci kolejowej" on Spreaker.