To wyjątkowe miejsce w Polsce. W Skwierzynie działa Izba Pamięci Drogownictwa

2022-08-25 16:18
Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie
Autor: Kamil Lewera Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie

To jedno z nielicznych miejsc w Polsce. W Skwierzynie w Lubuskiem działa Izba Pamięci Drogownictwa. Są tam m.in. słupy milowe, dawne znaki drogowe, graniczniki oraz mapy i dokumenty będące świadectwem historii drogownictwa.

W zbiorach izby jest 350 eksponatów. Są to różnego rodzaju pamiątki związane z drogownictwem, takie jak walec konny, zbiór kamieni milowych, drogowskazy kamienne i ramienne, znaki drogowe, urządzenia drogowe (pachołki, poręcze, słupki informacyjne), sprzęt drobny roboczy, dokumentacje, sprzęt laboratoryjny i drogowy, odznaczenia, a nawet mundur dróżnika.

Początek Izbie Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie dał słup milowy w formie obelisku. Znaleziony na poboczu remontowanej drogi i ocalony przed zniszczeniem w 1979 roku przez ówczesnego kierownika Obwodu Drogowego w Skwierzynie Stanisława Brzezińskiego.

Izba Pamięci Drogownictwa
Autor: Kamil Lewera Izba Pamięci Drogownictwa

Zgromadzone w Izbie Pamięci eksponaty są dostępne dla zwiedzających we wtorki i środy od godziny 8 do 13 oraz w czwartki od godziny 8 do 11. Istnieje również możliwość umówienie się w innych godzinach, po wcześniejszym umówieniu się z opiekunem Izby, dostępnym pod numerem telefonu 601 965 478.

Izba mieści się w Skwierzynie na terenie Obwodu Drogowego GDDKiA - ul. Gorzowska 17a.

Listen to "W Skwierzynie działa Izba Pamięci Drogownictwa" on Spreaker.