Wyjątkowa wystawa w Muzeum Grodu w Santoku

2022-10-05 16:50
Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego.
Autor: Małgorzata Sawoch | Muzeum Lubuskie Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego

W Muzeum Grodu Santok można zobaczyć wyjątkową wystawę. To relikwie Drzewa Krzyża Świętego z Ostrowa Lednickiego. Ekspozycja, która jest najstarszą spośród znanych w Polsce staurotek jest nie lada gratką dla miłośników historii Polski oraz chrześcijaństwa.

Stauroteki to relikwiarze przeznaczone do przechowywania cząstek Krzyża Świętego. Relikwiarz odnaleziony na Ostrowie Lednickim to najstarsza spośród znanych w Polsce staurotek – pochodząca z przełomu X i XI wieku. Dokumentuje ona najwcześniejszą falę chrystianizacji Polski.

Wystawa Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego jest wyprawą w świat pełnej zagadek historii Drzewa Krzyża Świętego oraz związanych z nim relikwiarzy, których losy do dzisiaj owiane są wieloma tajemnicami. To podróż do dawnego świata przesiąkniętego ogromnym ładunkiem mistycyzmu, a jednocześnie opowieść o przedmiocie, który odmienił losy naszego świata. Wraz z odnalezieniem Krzyża Świętego oraz z wiarą w jego zbawczą moc świat ten bowiem nigdy już nie był taki jak przedtem.

Listen to "Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego" on Spreaker.