10- 12 marca: Komisja do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletnich wśród tematów Zebrania Plenarnego KEP

2026-03-10 9:24

„Parafia jutra”, Komisja niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz aktualne inicjatywy duszpasterskie Kościoła – m.in o tym będą dyskutować biskupi na 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. To rozpoczyna się dziś w Warszawie, potrwa do 12 marca.

Zebranie KEP

i

Autor: BP KEP/ Materiały prasowe

Po raz kolejny praca nad tematyką Zebrania Plenarnego będzie odbywać się w grupach. Jak przekazał Sekretarz Generalny KEP bp Marek Marczak, głównym wątkiem- życie parafii w różnych jej aspektach. Pierwszy – duszpasterski – obejmuje inicjację chrześcijańską oraz życie liturgiczne i modlitewne. Drugi – katechetyczno-ewangelizacyjny – koncentruje się na życiu słowem Bożym oraz katechezie parafialnej. Trzeci odnosi się do szeroko rozumianej posługi charytatywnej. Czwartym jest administracja, która dotyczy kwestii odpowiedzialnego i roztropnego zarządzania w duchu synodalnym.

Swoimi refleksjami podzielą się także przedstawiciele episkopatów Włoch, Czech, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier, Słowacji, Hiszpanii, Danii oraz Niemiec. „Zaproszeni goście przybliżą modele funkcjonowania parafii w ich krajach, odnosząc się do wyzwań, przed jakimi staje współczesna parafia, zarówno jako jednostka administracyjna Kościoła, jak i żywa wspólnota wiernych, realizująca swoją misję duszpasterską, ewangelizacyjną i społeczną w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości kulturowej” – wyjaśnił bp Marczak.

Biskupi będą też kontynuować prace zmierzające do powołania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Prace w tym zakresie trwają od 2023 r. Do tej pory swoją komisję powołała archidiecezja łódzka i sosnowiecka.

Wśród innych tematów obrad m.in. bieżące działania Fundacji Świętego Józefa KEP, inicjatywy związane z jubileuszem 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki i przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé w Łodzi.

Jutro, na zakończenie drugiego dnia obrad, biskupi będą sprawować Mszę Świętą w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. 

Źródło: BP KEP