10 lat portalu chrześcijańskich ekologów

2022-06-07 15:25
Roślina ekologia zieleń eko środowisko drzewo przyroda
Autor: Hoài Nam/pexels.com

Portal „Święto Stworzenia” zadebiutował na Zielone Święta w maju 2012 z hasłem "Zielony chrześcijański portal na Zielone Świątki". Jego twórcy i autorzy to członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA, a ostatni projekt to Biblioteka Laudato si’, gromadząca już prawie 100 tekstów źródłowych dla ekologii w Kościele.

- Gdy 7 lat temu w Zielone Święta Papież Franciszek podpisał encyklikę Laudato si’ potwierdził świetny wybór daty na zielone przesłanie w Kościele. Od tego czasu włączyliśmy w projekt budowy świata jako wspólnego, gościnnego domu dla wszystkich – piszą redaktorzy portalu. - Jesteśmy przekonani, że na religijnej mapie Polski wśród licznych inicjatyw potrzebne jest miejsce spotkania katolików zaangażowanych w ekologię i ochronę stworzenia. Nasz portal od lat wypełnia tę lukę i prezentuje chrześcijański głos w szeroko rozumianej problematyce ekologicznej – dodają.

Wśród głównych obszarów tematycznych portalu są: studium i popularyzacja nauczania Kościoła na tematy ekologiczne, chrześcijańska edukacja ekologiczna, kształtowanie właściwego wizerunku ekologa–katolika, popularyzowanie idei Święta Stworzenia oraz stylu życia respektujący ograniczenia społeczne i przyrodnicze, troska o energooszczędność w Kościele, rolnictwo ekologiczne i suwerenność żywnościowa, ochrona przyrody, środowiska i klimatu. W ostatnim czasie szczególne miejsce zajmują projekty wdrażające ekologię integralną jak tegoroczny Tydzień Laudato si’.

Franciszkańscy ekolodzy zapraszają do współpracy, do włączania się w różne projekty oraz na wspólne poszukiwania jak przełożyć chrześcijańską relację ze stworzeniem na praktykę działania. Ich motto brzmi „Wielu małych ludzi w wielu małych miejscowościach, którzy czynią wiele małych rzeczy, może zmienić oblicze świata…”.

Źródło: swietostworzenia.pl