13-15 października 402. Zebranie Plenarne KEP w Gdańsku

2025-10-03 17:14

Stanowisko Kościoła w sprawie migracji, stan prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów oraz kwestie dotyczące lekcji religii w szkole i katechezy parafialnej – będą głównymi tematami 402. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Gdańsku od 13 do 15 października.

KEP Gdańsk

i

Autor: BP KEP/ Materiały prasowe

Tegoroczne, jesienne Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Gdańsku w związku ze 100-leciem powstania diecezji gdańskiej, która w 1992 roku została podniesiona do rangi archidiecezji.

Sekretarz Generalny KEP bp Marek Marczak poinformował, że wśród omawianych tematów będą m.in. sprawy migracji i stanowisko Kościoła w Polsce wobec tego zjawiska. „Kwestie związane z tym tematem przedstawi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji. Biskupi omówią aktualną sytuację migrantów w Polsce, zwłaszcza uchodźców z Ukrainy. Podejmą m.in. temat opieki duszpasterskiej nad cudzoziemcami w diecezjach” – zaznaczył bp Marczak.

Biskupi zapoznają się także ze stanem prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. „Zespół bp. Sławomira Odera zakończył prace nad dokumentami, które zostały przekazane do Rady Prawnej KEP. W czasie Zebrania Plenarnego biskupi zapoznają się z opinią tego gremium, co umożliwi nadanie konkretnego biegu procedurze zmierzającej do powołania Komisji” – przyznał.

Pośród tematów 402. Zebrania Plenarnego znajdą się również kwestie dotyczące lekcji religii w szkole i katechezy parafialnej. „Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial zaprezentuje biskupom stan prac nad nową podstawą programową dla lekcji religii w szkole i katechezy parafialnej. Zostanie omówiony obywatelski projekt ustawy Tak dla religii i etyki w szkole, który został skierowany przez Sejm do dalszych prac w komisjach” – stwierdził bp Marczak.

Przedstawiony zostanie stan przygotowań do obchodów 60. rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, które odbędą się w listopadzie we Wrocławiu.

Na zakończenie drugiego dnia obrad, 14 października, biskupi będą celebrować Eucharystię w Archikatedrze Oliwskiej. Mszy Świętej przewodniczyć będzie Legat Papieski na obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej kard. Dominik Duka, arcybiskup senior archidiecezji praskiej.

Źródło: BP KEP