25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2022-06-06 19:46
Obraz Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie
Autor: Januszk57/Wikimedia Commons

Niedziela 5 czerwca była dniem dziękczynnej modlitwy za koronację ikony Matki Bożej Łaskawej przez św. papieża Jana Pawła II. To wydarzenie miało miejsce 2 czerwca 1997 roku, podczas wizyty papieża w Legnicy. Modlitwie dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Wśród koncelebransów był obecny m.in. bp Stanisław Dowlaszewicz franciszkanin, pracujący w diecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, a pochodzący z okolic pobliskiej Kamiennej Góry, czy też o. Augustyn Węgrzyn, ostatni proboszcz cysters w Krzeszowie przed przekazaniem parafii w zarząd nowej diecezji legnickiej. O. Augustyn przed 25 laty wraz z ówczesną ksienią sióstr benedyktynek z Krzeszowa Alojzą Dobek i przedstawicielem Towarzystwa Przyjaciół Krzeszowa przekazywali na ręce papieża korony, którymi papież przyozdobił obraz.

– Wybrzmiała wtedy ta piękna nazwa „Dom Łaski”. A dom, to miejsce do którego można przyjść, przekroczyć próg, w którym możemy poczuć się jak w rodzinie, jako bracia i siostry – przypominał słowa papieża w homilii biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Przywołał też moment samej koronacji, podczas którego Jan Paweł II mówił: „Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus, będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski”.

Po mszy miało miejsce prywatne spotkanie wspomnianych wcześniej: cystersa o. Augustyna i dawnej ksieni benedyktynek s. Alojzy, którzy powrócili w rozmowie do wydarzeń sprzed 25 lat na legnickim lotnisku i swojego osobistego spotkania ze św. Janem Pawłem II.

Źródło: KAI