25. rocznica konsekracji sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem

2022-06-09 14:38
Msza na Krzeptówkach
Autor: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Zakopane - Krzeptówki/Facebook

7 czerwca 2022 w 25. rocznicę pobytu Papieża-Polaka na Podhalu i 25. rocznicę poświecenia sanktuarium na Krzeptówkach obyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Sanktuarium zostało wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu.

13 maja 1981 r. do Polski dotarła tragiczna wiadomość: papież Jan Paweł II został postrzelony, jego życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Jedyne co można zrobić w oddalonym od Rzymu Zakopanem, to modlić się do miłosiernego Boga o cud. Wieczorem górale licznie przybyli do małej kapliczki, gdzie do dziś stoi figura Pani Fatimskiej, złożyli ślubowanie przed Bogiem, jeśli Papież przeżyje, wybudują Maryi wotum wdzięczności. Po 16 latach od wydarzeń, Jan Paweł II wszedł do wybudowanej na Krzeptówkach świątyni, by ją konsekrować.

7 czerwca 2022 w 25. rocznicę pobytu Papieża Polaka na Podhalu i 25. rocznicę poświecenia sanktuarium na Krzeptówkach obyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda. W mszy uczestniczył ks. bp. Artur Miziński sekretarz KEP, homilię zaś wygłosił abp. Adrian Galbas – koadiutor archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas w homilii wyraził wdzięczność osobom, dzięki którym powstała świątynia na Krzeptówkach. – Nie można bowiem mówić o tej świątyni bez wspomnienia śp. Ks. Mirosława Drozdka, budowniczego i wieloletniego kustosza, powiedział. Arcybiskup wyraził też wdzięczność przyjaciołom tego miejsca, ludziom związanym przez miejsce zamieszkania, a więc góralom, jak i osobom, które tą świątynię wybrały na miejsce swojego spotkania z Bogiem - powiedział.

Na zakończenie Eucharystii słowa dziękczynienia wypowiedział ks. Jakub Nampudakam, przełożony generalny Pallotynów. Składając Bogu podziękowanie za sanktuarium i za pracę duszpasterską tu prowadzoną, wspomniał, jak bardzo jest poruszony sytuacją na Ukrainie i pomocą, której w Polsce doświadczają najbardziej potrzebujący uchodźcy wojenni. Zaapelował w jedności z Papieżem „Nigdy więcej wojny”.

Źródło: KAI