Kraków: pobłogosławiono plac pod budowę Kampusu Jana Pawła II

2022-06-09 9:35
Papieski kampus
Autor: diecezja.pl

Kilkadziesiąt sal wykładowych, aula na ponad 400 osób, a do tego dziedziniec z ławkami i łąką przypominającą Turbacz. Tak będzie wyglądać nowy budynek dydaktyczny Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Obiekt powstanie przy znajdującej się na Ruczaju uczelnianej bibliotece. Plac pod budowę nowego kampusu pobłogosławił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Na początku uroczystości głos zabrał rektor Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II. Przypomniał historię rozbudowy Kampusu, powitał wszystkich zebranych i podziękował za wsparcie podczas inwestycji. Data błogosławieństwa placu, na którym powstanie kampus nie jest przypadkowa. 8 czerwca wspominaliśmy św. Jadwigę, czyli tę, która powołała Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, będący zalążkiem Uniwersytetu Papieskiego.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nawiązał do postaci św. Jadwigi, która miała wizję Europy, świata oraz człowieka. Dla niej umiała poświęcić własne projekty, ponieważ uważała że dla wielkich rzeczy trzeba zrezygnować z siebie. To dzięki jej poświęceniu i oddaniu się Chrystusowi, Litwa stała się ziemią chrześcijańską. Św. Jadwiga stanowiła inspirację by tworzyć siebie i świat w krzyżu Chrystusa. Jak zauważył arcybiskup- nieszczęściem współczesnej kultury jest to, że często zamyka się na inspiracje, płynące z nieba. Ludzie chcą żyć jakby Boga nie było, odrzucając także samych siebie. W kulturze należy wrócić do zamysłu królowej Jadwigi, która wiedziała, że nie będzie uniwersytetu bez celowego otwarcia się na niebo i na to, co ono mówi o świecie i człowieku.

Krakowski metropolita życzył uniwersytetom, by będąc otwarte na inspirację z nieba, tworzyły człowieka świadomego swych możliwości i tego, czym jest wolność. Jednocześnie zaznaczył, że przed uczelnią stoi wielkie zadanie i dlatego szuka dla siebie przestrzeni. Należy prosić Boga, by znajdujący się w niej wykładowcy i studenci mogli odszukiwać prawdę, dzięki której będą mogli głosić orędzie humanizmu. Ten humanizm wspaniałymi, złotymi zgłoskami zapisał się dzięki św. Janowi Pawłowi II. – Te dwie postaci: królowa Jadwiga i św. Jan Paweł II niech patronują temu uniwersytetowi, niech inspirują tych, którzy będą chcieli czytać księgi życia w niej zawarte i o nich poświadczać. Niech w tym wszystkim króluje Chrystusowy krzyż – wskazał abp Marek Jędraszewski.

A w tym miejscu uczyć się będą studenci: filozofii, nauk społecznych, prawa kanonicznego i teologii.

Źródło:Archidiecezja Krakowska