31. żywa szopka u krakowskich franciszkanów

2023-12-25 10:04
31. Żywa Szopka przy Franciszkańskiej
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej 31. Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Abp Marek Jędraszewski zainaugurował żywą szopkę przy Franciszkańskiej. – Dzielcie się tą radością, że Bóg jest Emmanuelem – „Bogiem z nami” i że chce naszym dobrym sercom nieustannie błogosławić – mówił metropolita krakowski.

O. Piotr Cuber OFMConv przypomniał, że mija dokładnie 800 lat, gdy w Greccio św. Franciszek z Asyżu wystawił pierwszą żywą szopkę. – Chciał przybliżyć tajemnicę wcielenia Syna Bożego poprzez unaocznienie ludziom ubożuchnej stajni, prostych warunków, w których Syn Boży przyszedł na ziemię. My dzisiaj również chcemy wam przybliżyć tę tajemnicę. I chcemy przypomnieć, że tym, który rozpowszechnił żłóbek na cały świat jest św. Franciszek – mówił gwardian i rektor bazyliki franciszkanów wyrażając radość, że od roku 1990 przy Franciszkańskiej jest żywa szopka.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że betlejemscy pasterze, posłuszni wezwaniu anioła aby pójść powitać Mesjasza, poszli do groty, w której ujrzeli nowonarodzone dzieciątko. – Okazało się, że jest to rzeczywiście Bóg mocny – Bóg mocny dlatego, że to jest Bóg miłości – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że Boża miłość przezwycięża wszelkie zło, nienawiść, przemoc, a nawet śmierć. Dzięki miłości Boga objawionej w Jego Synu ludzie na powrót stali się Bożymi dziećmi.

– Życzę, aby Dzieciątko Jezus błogosławiło wam, waszym najbliższym, obdarzało pokojem, radością i pobudzało do dobra – mówił arcybiskup podkreślając, że chrześcijanie naśladują dobroć Zbawiciela świata, który narodził się w trudnych warunkach w Betlejem, ale był otoczony troskliwą miłością Maryi i Józefa. – Dzielcie się tą radością, że Bóg jest Emmanuelem – „Bogiem z nami” i że chce naszym dobrym sercom nieustannie błogosławić – dodawał metropolita.

W święta żywa szopka będzie otwarta od godz. 13.30. Z tej okazji będzie można wysłuchać koncertów kolęd – zaśpiewają m.in. Magdalena Steczkowska i Marek Piekarczyk z zespołu TSA.

Źródło:Archidiecezja Krakowska