Spod katedry na Wawelu wyruszyła 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę

2023-08-06 10:21
Rozpoczęcie 43. PPK na Jasną Górę 6.08
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Rozpoczęcie 43. PPK na Jasną Górę 6.08

– Obecność przy Panu, omadlanie siebie i innych, otwartość na wolę Bożą i ofiarność to cztery konkretne wzmocnienia, aby dojść i żeby z tego dojścia do Matki Najświętszej coś wynikło – mówił bp Janusz Mastalski w czasie Eucharystii na wawelskim wzgórzu, skąd wyruszyła dziś 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę.

Idziecie na Jasną Górę po to, żeby kolejny raz powiedzieć Bogu „tak”; aby prosić Maryję o to, żeby wstawiała się w różnych intencjach – mówił bp Janusz Mastalski porównując to doświadczenie do wyjścia Jezusa z uczniami na Górę Tabor. – Wy idziecie po to, aby dotknąć Boga – dodawał krakowski biskup pomocniczy wyliczając konkretne „wzmocnienia” potrzebna, aby dotrzeć do celu.

Pierwszym jest obecność przy Panu, czyli czuwanie. Biskup zachęcał w tym kontekście do refleksji nad jakością życia swojego i innych, a także nad rodziną. – Niech oprócz radosnych śpiewów i modlitwy będzie również refleksja nad sobą, bo w tej refleksji będzie Pan, bo w tym dialogu z Matką Najświętszą będzie Pan – zaznaczał.

Kolejne wzmocnienie, na które wskazał biskup, to omadlanie siebie i innych. – Modlitwa wstawiennicza to jest odpowiedzialność za innych, to wiara w to, że Pan wysłuchuje – mówił zwracając uwagę, że często jest to modlitwa „zamiast”, bo w rodzinie tylko ten pielgrzymujący właśnie na Jasną Górę jest osobą wierzącą. – Nawet jeśli zmokniecie, nawet jeśli będą pielgrzymkowe bąble, to warto. I dlatego chce wam powiedzieć: dziękuję, że jesteście. Dla takich chwil warto żyć, widząc ludzi, którzy nie zniechęcają się do Kościoła, który jest tak poniewierany; kapłanów, którzy są często stawiani pod ścianą. Wy idziecie mimo – podkreślał bp Janusz Mastalski.

Trzecim wzmocnieniem jest otwartość na wolę Bożą, czyli zaufanie – do Kościoła, kapłana. – Zaufanie to jest trwanie mimo, to zgoda na zrządzenie Opatrzności, ale nade wszystko, to budowanie swojego życia na Nim – mówił biskup wskazując, że właśnie w budowaniu zaufania do Boga ma pomóc pielgrzymka, Matka Najświętszą i Kościół. – Proszę was, abyście trwali, abyście pokazali światu, że nawet w tych trudnych czasach, gdzie się próbuje pokazać, że wiara to mit, że Kościół to korporacja, dajcie świadectwo innym, że warto, że kochacie ten Kościół, że w nas jest siła – apelował.

Ostatnim wzmocnieniem jest ofiarność, która oznacza bycie darem. Na pielgrzymce może oznaczać zapomnienie o sobie ze względu na innych, oznacza wrażliwość wobec innych i trwanie przy kimś. – Wy macie po tych kilku dniach wrócić do domu z wewnętrznym przekonaniem: muszę coś dla swoich najbliższych zrobić, coś zmienić. Bo Ta, do której pielgrzymujecie mówi: uczyńcie wszystko, co mówi wam mój Syn – zachęcał biskup.

Obecność przy Panu, omadlanie siebie i innych, otwartość na wolę Bożą i ofiarność to cztery konkretne wzmocnienia, aby dojść i żeby z tego dojścia do Matki Najświętszej coś wynikło – podsumował. Zaznaczył też, że biskupi również będą na pielgrzymkowych szlakach i nie po to, „żeby się pokazać”, ale żeby się wspólnie modlić. – Idźcie, dawajcie świadectwo sobie wzajemnie. Niech ta pielgrzymka będzie czasem pięknym i radosnym – zakończył.

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę przebiega pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, na bazie którego przygotowywane są rozważania i konferencje. Pielgrzymi z całej Archidiecezji Krakowskiej zorganizowani są w osiem wspólnot – cztery z Krakowa (prądnicka, śródmiejska, podgórsko-wielicka i nowohucka) oraz cztery z terenu archidiecezji: V – Myślenice, Gdów, Dobczyce, Mszana Dolna, Niepołomice, VI – Skawina, Czernichów, Krzeszowice, VII – Chrzanów, Libiąż, Spytkowice, Zator, Trzebinia i VIII – Sucha Beskidzka. Z krakowską pielgrzymką na Jasną Górę podąża także grupa bocheńska.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej