5. edycja Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

2021-10-21 11:47
Muzyka Wiaru - Muzyka Pokoju
Autor: artyści wykonujący koncert „Pieśń o nieszczęsnym rozbitku”

W piątek 22 października rozpoczyna się w Warszawie 5. edycja Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal potrwa do 26 października.

Celem wydarzenia jest pokazanie jak duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę. Na zaproszenie organizatora - Centrum Myśli Jana Pawła II – powstają projekty łączące przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną. Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy - zachęcają organizatorzy.

W tegorocznym programie m.in.:

• w piątek 22 października kompozytorskie perły Arvo Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach artystów łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego „Lutosławski Quartet”, Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan. Koncert odbędzie się w sali Miodowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Rakowieckiej w Warszawie;

• w niedzielę 24 października – „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena zabrzmi w Studio Lutosławskiego. Dzieło francuskiego mistrza zaprezentują Bartek Wąsik, Adam Eljasiński, Marcin Makowicz i Michał Pepol. Tego samego wieczoru, w drugiej części koncertu usłyszymy utwory z płyty „Apparition” w wykonaniu Agaty Zubel i Krzysztofa Książka;

• w poniedziałek 25 października organizatorzy zapraszają na premierowy koncert „Pieśń o nieszczęsnym rozbitku”. Michał Górczyński wspólnie z Pawłem Szpurą i Jackiem Mazurkiewiczem przeniosą nas w świat muzyki Jazydów. Skład uzupełni syryjski śpiewak i perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów. W drugiej części koncertu usłyszymy solowy koncert Krzysztofa Dysa.

• we wtorek 26 października w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności usłyszymy koncert „Leggerezza” (z włoskiego „lekkość”). Jest to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz altowiolistę Patryka Zakrockiego.

Ponadto festiwalowi towarzyszą takie wydarzenia jak: pokaz filmu „El Gusto” w reż. Safineza Bousbia, czy podcasty poświęcone refleksji nad źródłami pokoju w muzyce.

Źródło: KAI, muzykawiary.pl