Rusza młodzieżowy konkurs pro-life. To już 18. edycja

2021-10-20 10:26
Ulotka konkursowa
Autor: Ulotka konkursowa

„Pomóż ocalić życie bezbronnemu” - to hasło Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pro-life o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rusza nabór prac w osiemnastej edycji. Forma praktycznie dowolna – od grafiki przez muzykę po literaturę.

Celem konkursu Pomóż ocalić życie bezbronnemu jest zachęcanie młodzieży do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Daje on też rodzicom i wychowawcom wiedzę o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach.

Konkurs, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, podzielono na trzy grupy wiekowe. Uczniów podstawówek podzielono na klasy 4-6 i klasy 7-8. W trzeciej grupie są uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Tematyka konkursu to wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne jak antykoncepcja, aborcja, „in vitro” czy eutanazja. Jak podkreślają organizatorzy - pro-life to także miłość, rodzina, adopcja.

Forma prac jest bardzo szeroka. Można je zgłaszać w trzech kategoriach artystycznych: literackiej (wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna itp.), plastycznej (plakat, grafika, malarstwo, gablota szkolna i parafialna itp.) oraz multimedialnej (strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny, gra komputerowa itp.). W zeszłym roku nadesłano 1,5 tys. prac.

Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2022 r. przez stronę pro-life.pl. Laureatów i osoby wyróżnione poznamy pod koniec marca. Zostaną zaproszone na uroczystą galę wręczenia nagród. Zwycięzcy zaprezentują swoje prace, spotkają się z artystami i poznają z innymi młodymi obrońcami życia człowieka.

Warto dodać, że konkurs Pomóż ocalić życie bezbronnemu już raz to zrobił. Nastolatki z Żelechowa nakręciły film pt. Wzór. Jego bohaterami są skłóceni małżonkowie. Mąż jest żołnierzem i wyjeżdża na misję pokojową, zanim zdąży się dowiedzieć, ze jego żona jest w ciąży. Kilka tygodni później kobieta odkrywa, ze choruje na białaczkę i musi wybierać, która walka będzie priorytetowa – o nią czy o dziecko. Po tym jak film nastolatków trafił do internetu, odezwała się do nich pewna mama z Białegostoku. Powiedziała, ze dzięki niemu nie zdecydowała się na aborcje.

Patronem konkursu jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, nazywany „obrońcą kołyski”. Mówił, że Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa. Pomagał finansowo i organizacyjnie samotnym matkom i młodym dziewczynom w ciąży. Przygotowywał paczki żywnościowe i wyprawki niemowlęce, rozdawał lekarstwa. Był duszpasterzem służby zdrowia.

Źródło: pro-life.pl