5 października poznamy laureata Nagrody Dziennikarskiej ,,Ślad" im. bp. Jana Chrapka

2021-09-24 9:16 Justyna Bieniek
biskup
Autor: pixabay

Uroczysta gala, podczas której ogłoszony zostanie tegoroczny zwycięzca, odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Poznajcie nominowanych.

O nagrodę walczy Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego", autorka programu internetowego „Reportaż z wycinków świata", doktor teologii fundamentalnej, Nominowano ją za odważne tłumaczenie współczesnego świata w kontekście wiedzy teologicznej oraz społecznej, doskonały warsztat dziennikarski i stworzenie nowoczesnego, internetowego formatu dziennikarskiego.

Kolejny kandydat to Sebastian Duda, doktor teologii, publicysta i autor książek, redaktor kwartalnika „Więź", współpracownik "Ale Historia!" Doceniono go za nową jakość apologetyki chrześcijańskiej, która dokonuje się w dialogu z niewiarą oraz za nieustanne promowanie współczesnej debaty teologicznej.

Z szansą na nagrodę także Paulina Guzik, dziennikarka Redakcji Katolickiej TVP, prowadząca i autorka programu „Między ziemią a niebem", doktor nauk o mediach. Za wielostronne i rzetelne ukazywanie w mediach polskich i zagranicznych życia Kościoła w Polsce, w tym podejmowanie tematów trudnych i bolesnych a także zaangażowanie na polu edukacyjnym i naukowym.

W tym roku przyznana zostanie też nagroda specjalna "Diamentowy Ślad". Jej laureatem zostanie JAN TURNAU, dziennikarz i publicysta, od 1959 r. redaktor działu religijnego "Więzi", a od 1990 r. redaktor „Gazety Wyborczej”, działacz ekumeniczny, inicjator comiesięcznych międzywyznaniowych nabożeństw w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii. Wyróżnienie przyznano za całokształt pracy dziennikarskiej i zaangażowanie społeczne w duchu dialogu religijnego i ekumenicznego oraz wieloletnią działalność w mediach.

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. W poprzednich edycjach, laureatami byli m.in. Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek i Brygida Grysiak.

Patron nagrody, biskup Jan Chrapek był człowiekiem mediów, przyjacielem środowiska dziennikarskiego. Członek zgromadzenia księży michalitów, doktor teologii, wybitny duszpasterz i znany naukowiec w zakresie współczesnych mediów. Bp. Chrapek był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, współtwórcą i członkiem rady programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 1992 do 1994 r. biskup pomocniczy drohiczyński, w latach 1994–1999 biskup pomocniczy toruński. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

Organizatorem Gali jest Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły.

Źródło:ekai