7 października- Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

2023-10-02 15:58
Modlitwa Różańcowa
Autor: Archidiecezja Warszawska

Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej odbędzie się już po raz czternasty w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie. Do udziału w nim, w święto Matki Bożej Różańcowej 7 października, zaproszeni są wszyscy czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji Warszawskiej.

Do udziału w XIV Warszawskim Dniu Różańcowym w kościele św. Dominika, zwanym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, zaproszeni są wszyscy a zwłaszcza członkowie stowarzyszeń Żywego Różańca, bractw różańcowych, osoby życia konsekrowanego i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji Warszawskiej z duszpasterzami.

Już w piątek 6 października w ramach obchodów zaplanowany jest wykład dr Mileny Kindziuk – o maryjności rodziny Wojtyłów w auli o. Jacka Woronieckiego w budynku klasztoru. To o godz. 19.00.

Właściwe obchody Dnia Różańca, w sobotę 7 października zainauguruje modlitwa różańcowa dzieci i rodziców o godz. 10.00. Godzinę później tajemnice światła odmówią członkowie wspólnot Żywego Różańca i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. w południe pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. odbędzie się agapa. O godz. 15 zaplanowano modlitwę różańcową osób chorych i niepełnosprawnych.

Wieczorem odbędzie się modlitewne czuwanie, m.in. Akatyst ku czci Bogarodzicy oraz modlitwa różańcowa o pokój dla Ukrainy.

Od 1945 r. na Służewie – początkowo w kaplicy klasztornej, teraz w kaplicy parafialnej – znajduje się czczony przez wiernych obraz Matki Bożej, Niepokalanej Królowej Różańca, przywieziony do Warszawy z Żółkwi. Ze względu na obraz, kościół dominikanów na Służewie bywa nazywany Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Wspólnota Żywego Różańca powstała przy klasztorze zaraz po II wojnie światowej, jeszcze przed powstaniem parafii św. Dominika. To najstarsza wspólnota parafialna, przez lata była jedyną wspólnotą. 

Obecnie na Służewie działa 35 róż różańcowych Żywego Różańca. Powstały też 23 róże Różańca Rodziców, w których rodzice modlą się w intencji dzieci.

Źródło: sluzew.dominikanie.pl, ekai