7marca, Dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi

Wspólne przeżywanie Dnia modlitwy i solidarności jest wyrazem troski o tych, którzy doświadczyli przemocy seksualnej. Służy także budowaniu społecznej wrażliwości i jest okazją do pokazania, że nie ma miejsca na milczenie wobec krzywdy. Dziś obchodzimy dzień wspólnoty ze Zranionymi.
Biskupi wyznaczyli w diecezjach kościoły, które 7 marca – w pierwszy piątek Wielkiego Postu – staną się centralnymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania osób skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi. „Zachęcam wszystkich do podjęcia trudu pielgrzymowania w te miejsca, by w ten sposób stać się znakiem nadziei dla wielu Sióstr i Braci, którzy w swym życiu zmagają się z konsekwencjami doznanej krzywdy” – zachęcał w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.
„Zechciejmy otworzyć nasze serca, by powiedzieć wszystkim Skrzywdzonym: Otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami” – apeluje abp Polak.
Na stronie wspolnotazezranionymi.pl zamieszczone są rozważania Drogi Krzyżowej ze świadectwami osób zranionych wykorzystaniem. Dostępne są również materiały duszpasterskie do modlitwy w parafiach i wspólnotach, m.in. wprowadzenie do Mszy św. i modlitwa wiernych, a także tekst modlitwy napisanej przez Osobę Skrzywdzoną.
Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych obchodzony jest w całym Kościele z inicjatywy papieża Franciszka, a Kościół w Polsce na datę obchodów wyznaczył pierwszy piątek Wielkiego Postu. Od ubiegłego roku towarzyszy mu nowa nazwa, obok modlitwy akcentująca również solidarność z osobami skrzywdzonymi.
Źródło: Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży