Abdykacja Benedykta XVI. W jakich okolicznościach do niej doszło?
To był historyczny i jednocześnie zaskakujący moment w Watykanie. Posłuchajcie o tym, jak i dlaczego Benedykt XVI nie chciał być już papieżem.
Chociaż w historii Kościoła papieże abdykowali przynajmniej sześć razy, z różnych powodów, nie było jeszcze abdykacji w takich okolicznościach. Decyzja Benedykta XVI była kompletnym zaskoczeniem, ponieważ współcześnie papieże piastowali urząd aż do śmierci.
11 lutego 2013 r. około godz. 11.50 włoskie serwisy informacyjne podały break-newsa: papież rezygnuje z urzędu. Jako pierwsza, informację podała 4 minuty wcześniej agencja ANSA.
Wspomnianego dnia, podczas konsystorza kardynałów na którym papież wyznaczył datę kanonizacji męczenników z Otranto, wygłosił też oświadczenie, w którym zadeklarował rezygnację z posługi biskupa Rzymu z dniem 28 lutego 2013. W jednej chwili najważniejsze włoskie telewizje przerwały programy, wkrótce także włoskie portale informacyjne zamieniły swoje normalne serwisy na specjalne, a już po kilkunastu minutach był to najbardziej wiodący temat na twitterze. Benedykt XVI ustąpił z urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII w 1415 roku.
Polecany artykuł:
Co było powodem abdykacji?
Papież tłumaczył, że rezygnuje z kierowania kościołem z powodu zaawansowanego wieku i słabnącego zdrowia. "To była trudna decyzja, ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem. Niektórzy z moich nieco 'fanatycznych' przyjaciół są nadal rozgniewani, nie chcieli zaakceptować mojego wyboru. Nie chcieli wierzyć, że dokonałem go świadomie. Ale moje sumienie jest czyste" – wyjaśniał Benedykt XVI w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika – Corriere della sera.
Tym samym, 28 lutego 2013 o godz. 20:00 czasu lokalnego w Rzymie, zgodnie z powziętą decyzją, papież zakończył swój pontyfikat zostając emerytowanym papieżem. Benedykt XVI zdecydował, że nie zamierza zmieniać swojego herbu biskupiego i chce pozostać przy obecnym. Tego samego dnia udał się do rezydencji w Castel Gandolfo. Spędził tam dwa miesiące. Do Watykanu powrócił 2 maja 2013 i zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Następcą Benedykta XVI został, wybrany podczas konklawe 13 marca 2013, argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio. Przybrał imię Franciszek.
Po ustąpieniu, papież senior nie nosił tytułu kardynała (przestał nim być w chwili wyboru na papieża) i nie mógł z powodu ukończenia 80 roku życia zajmować stanowisk w Kurii Rzymskiej. Przysługiwał mu tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu. Tytuł Biskupa Rzymu jest zarezerwowany dla urzędującego papieża.