Abp Kupny: W pracy formacyjnej świeckich musi być ukazywana różnica między celem a środkami

2021-10-12 12:12
Polscy biskupi z wizytą ad limina apostolorum
Autor: Archidiecezja lubelska Polscy biskupi z wizytą ad limina apostolorum

Wrocławski metropolita wygłosił homilię podczas mszy w Bazylice św. Jana na Lateranie. To w ramach wizyty ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.

Celem jest budowanie komunii z Bogiem, z bliźnimi, a środki prowadzące do tego celu mogą być różne – stwierdził hierarcha. Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii, abp Kupny zauważył, że dla faryzeuszów rytuały były ważniejsze od spotkania z Panem Jezusem. „Kiedy Jezus pominął zewnętrzne znaki, od razu powstało zdziwienie, zgorszenie. Celowo nie dostosował się do tych obyczajów, chcąc przekazać pewną naukę. Nie potępiał faryzeuszów za to, że umywali ręce, dawali dziesięcinę. Ale dlatego, że we wnętrzu, w swoim sercu, pełni byli złości, zakłamania, pychy. Chrystus demaskuje błąd faryzeuszów, który polegał na absolutyzacji środków” – zauważył abp Kupny. Te zostały wyniesione do rangi celów. Tym samym środek stał się bożyszczem, stał się ważniejszy od celu.

Metropolita wrocławski postawił również pytanie, czy absolutyzacja środków, zaniedbanie istoty rzeczy, nie grozi naszej wspólnocie Kościoła. „Forma i język kultu, prawa, zwyczaje są tylko środkiem do spotkania z Bogiem, środkiem do przeżycia religijnego, ale nie celem. A czy czasem w mentalności wielu nie uległy one absolutyzacji? Ta absolutyzacja środków grozi wszystkim, zarówno tzw. postępowym jak i konserwatywnym” – przyznał

Zdaniem abp Kupnego, wiele razy doświadczamy tego, że różne grupy wiernych żądają wprost, aby coś zostało kategorycznie zakazane albo żeby coś zostało nakazem, dekretem wprowadzone. „Intencje są może i dobre, ale cała uwaga skupiona jest na środkach, a nie na celu. Pan Bóg jak gdyby ginie sprzed naszych oczu” – stwierdził metropolita.

Odnosząc się do rozpoczętego synodu o synodalności, abp Kupny podkreślił, że chodzi w nim o „umocnienie, pogłębienie wiary, zbliżenie się do Boga, budowanie komunii z Bogiem i z bliźnimi. To jest cel”.

Tradycyjna wizyta ad limina Apostolorum czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Pierwsza spotkała się z papieżem w piątek.

Źródło: episkopat.pl