Kaplica Sykstyńska w Krakowie!

2024-04-25 9:38
Kaplica Sykstyńska w Watykanie - zdjęcia
Autor: Fabio Poggi - CC BY 3.0, bez zmian Dniem darmowego zwiedzania jest ostatnia niedziela w miesiącu.

Jedną z najpopularniejszych na świecie kaplic będzie można zobaczyć dzięki nowoczesnej technologii w oryginalnej wielkości. Kaplica Sykstyńska należy do czołowych skarbów Watykanu, gdzie dawniej odbywały się najważniejsze uroczystości kościelne. Do dziś odbywa się tam konklawe, podczas którego wybierany jest nowy papież.

Kaplica przepełniona jest znakomitymi dziełami m.in. autorstwa Michała Anioła. To przede wszystkim najsłynniejsze freski uważane za jedno z najważniejszych dzieł w historii: „Sąd Ostateczny” czy „Stworzenie Adama”. Po raz pierwszy w historii można ją zobaczyć także poza Watykanem. Immersyjna wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” po kilku miesiącach w Warszawie, już 24 maja zawita do Krakowa.

Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej sali, oprócz zaprezentowanej historii powstania Kaplicy Sykstyńskiej, ciekawych informacji z historii sztuki, z bliska podziwiać można reprodukcje dwóch najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła – Piety i Dawida, których oryginały są w Rzymie i Florencji.

W drugiej sali, kinowej, obejrzeć można będzie wyjątkowy, specjalnie przygotowany na potrzeby tej prezentacji film. Będzie można zobaczyć detale fresków w niespotykanych zbliżeniach, czy zapoznać się z mistrzami renesansu, którzy stworzyli niezwykłe dzieło sztuki. To wszystko wyświetlone zostanie w ogromnych rozdzielczościach na ekranie o szerokości aż 19 metrów.

Trzecia sala to immersyjna wystawa Kaplicy Sykstyńskiej. Jest wielkości oryginalnej Kaplicy, ale niższa – żeby można było z bliska obejrzeć detale. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, można znaleźć się we wnętrzu.

Obejrzenie całej wystawy zajmuje ok. 90 minut. Znajduje się przy ulicy Jana i Jędrzeja Śniadeckich 15 w Krakowie. W stolicy Małopolski będzie można ją oglądać od 24 maja do 30 września, codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00. Potem wystawa trafi do Gdańska.

Źródło: pa, kaplica.edu.pl, eventim.pl, krakow.naszemiasto.pl, KAI/Stacja7