Abp Skworc do medyków: narażaliście własne zdrowie i życie

2021-10-18 12:24 Justyna Bieniek

Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa. Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin" - napisał katowicki metropolita do pracowników służby zdrowia. To z okazji święta ich patrona – św. Łukasza, obchodzonego 18 października.

Abp Wiktor Skworc przypomniał, że w procesie leczenia ważną rolę odgrywa cały personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, położne czy diagności laboratoryjni. Także ratownicy medyczni, często zapomniani, a obecni na pierwszej linii troski o życie chorego. W czasie pandemii bardziej doceniliśmy też posługę kapelana szpitalnego wśród chorych i personelu- zaznaczył hierarcha.

W liście czytamy: społeczeństwo i Kościół z uznaniem oraz szacunkiem patrzą na Waszą pracę. Bardziej niż zwykle narażaliście własne zdrowie i życie, a „posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin”. Jak podkreśla abp Skworc, w czasach kolejnych fal koronawirusa, medycy prowadzili zabiegi, często w wyczerpujących warunkach. Jednak do końca pozostali wierni zarówno składanej przysiędze Hipokratesa, jak również – jako ludzie wierzący – pozostawionemu przez Jezusa testamentowi miłości.

Przypomniał, że św. Łukasz, który był z zawodu lekarzem, jako jedyny zawarł w swojej Ewangelii opowieści o miłosiernym samarytaninie, uzdrowieniu dziesięciu trędowatych czy o synu marnotrawnym. "Istotne jest to, w jaki sposób wypełniasz swoje powołanie!” „Ten święty patron może nas nauczyć bardziej dogłębnego spojrzenia na świat cierpienia i choroby, a także na samego chorego. Swoją postawą zachęca nas do dostrzegania pośród nadmiaru zadań, obowiązków i pośpiechu drugiego człowieka jako bliźniego” – napisał metropolita katowicki.

Pomijając, jaki medyczny zawód wykonujesz, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, opiekunką medyczną, rehabilitantem, salową, farmaceutą czy ratownikiem medycznym – istotne jest to, w jaki sposób wypełniasz swoje powołanie! Czy z sercem i miłością?” – zaakcentował abp Skworc.

Źródło: archidiecezjakatowicka.pl