Abp Szewczuk: atak na szpital w Kijowie to "grzech, który woła o pomstę do nieba"

2024-07-08 20:21
Atak rosyjski na Kijów
Autor: Państwowa Służba Ratownicza Kijowa Atak rosyjski na Kijów

8 lipca rosyjski agresor przeprowadził zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Trafiony został jeden z budynków szpitala dziecięcego Okhmatdyt w Kijowie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk nazwał zbrodnię Rosji "grzechem, który woła o pomstę do nieba".

"To straszne, że dzieci, które przybyły, aby ratować swoje życie, zostały bezlitośnie zabite przez rosyjskich przestępców na oddziale dializy nerek" - powiedział z głębokim smutkiem abp Szewczuk. Zwrócił uwagę, że wiele z nich było na skraju śmierci i znajdowało się pod respiratorami. Wiele z nich przechodziło w tym czasie operacje. Przerwa w dostawie prądu naraziła ich życie na niebezpieczeństwo.

"W imię Boga, z całą naszą determinacją, potępiamy tę zbrodnię przeciwko ludzkości. To nie tylko zbrodnia przeciwko ludzkim prawom i zasadom, międzynarodowym zasadom prowadzenia wojny, zgodnie z moralnością chrześcijańską, to grzech, który woła o pomstę do nieba" - podkreślił zwierzchnik UKGK.

Wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się do potępienia zbrodni i zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby powstrzymać i ukarać agresora.

"Dzisiaj płaczemy ze wszystkimi ofiarami, modlimy się za wszystkich zabitych, zwłaszcza za niewinne dzieci. Chcemy otoczyć naszą chrześcijańską miłością wszystkich rannych, wszystkich tych, którzy cierpią najbardziej" - powiedział abp Szewczuk.

Złożył szczere kondolencje rodzinom i przyjaciołom zabitych i rannych oraz podziękował ukraińskim pracownikom medycznym za ich poświęcenie i heroizm. "Widzimy, jak ratują życie nawet z zakrwawionymi twarzami. W tych chwilach pracownicy medyczni i wolontariusze stoją w łańcuchu i rozbierają kamienie, aby uratować więcej dzieci, których serca biją pod gruzami" - powiedział arcybiskup i wezwał: "Panie, swoją mocą natchnij nas nadzieją, abyśmy chronili życie naszych dzieci i kobiet. Miłosierny Boże, pobłogosław naszą długo cierpiącą ukraińską ziemię swoim sprawiedliwym pokojem!" 

Po ataku rakietowym Rosji na Kijów, 9 lipca został ogłoszony dniem żałoby w stolicy Ukrainy. Według Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, zginęło co najmniej 31 osób, a 61 zostało rannych.

Źródło: ekai