Andrij Jurasz: spodziewamy się, że Rosja zawiesi działania zbrojne w czasie wizyty papieża w Ukrainie

2022-04-08 14:27
Andrij Jurasz
Autor: Ukrinform

Ukraina spodziewa się, że Rosja zawiesi działania zbrojne w czasie ewentualnej wizyty papieża w Kijowie – oświadczył ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. W czwartek został on przyjęty przez Franciszka, na ręce którego złożył listy uwierzytelniające.

Andrij Jurasz ujawnił, że w czasie rozmowy z papieżem omówiono sprawę podróży Ojca Świętego na Ukrainę. – Przedstawiłem dodatkowe argumenty wyjaśniające dlaczego ta wizyta powinna się odbyć jak najszybciej, w obecnych okolicznościach – przyznał dyplomata.

Wyraził też przekonanie, że gdy Rosja zrozumie, że papież pojedzie na Ukrainę, na pewno zaprzestanie bombardowań, przynajmniej w środkowej i północnej części kraju.

Jego zdaniem papież ma „wielkie duchowe pragnienie” odbycia tej podróży, ale nie padło w tej sprawie żadne zobowiązanie z jego strony.

Jurasz powiedział również, że Rosja wywiera naciski na Watykan, aby papież nie jechał na Ukrainę, ale nie wskazał źródła tej informacji. – Coraz bardziej jest dla wszystkich zrozumiałe, również dla papieża, że pozytywna odpowiedź na wyzwanie, jakim jest odwiedzenie Ukrainy stała się coraz ważniejsza z punktu widzenia pomocy Ukrainie – wyjaśnił ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło: KAI