Archidiecezja Gnieźnieńska: pół miliona złotych na pomoc Ukraińcom

2022-03-10 16:56
Gnieźnieńska Caritas
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

Na konto Caritas Gniezno cały czas spływają pieniądze ze zbiórek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową. Na pomoc Ukrainie przekazano pół miliona złotych. Obok wsparcia finansowego, parafie organizują też wiele innych inicjatyw oddolnych.

Jak informuje dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. Krzysztof Stawski, pieniądze ze zbiórek w parafiach nadal są przekazywane. Organizacja prowadzi w swojej siedzibie w Gnieźnie magazyn żywności, gdzie wydawane są pakiety dla uchodźców. Przyjmowane są produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Organizacja koordynuje zakwaterowanie ukraińskich gości w kwaterach prywatnych i kościelnych. Mile widziane są osoby, które chcą pomagać w charakterze wolontariuszy lub służyć pomocą prawną i psychologiczną. Organizacja włączyła się też w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. Osoby prywatne, Parafialne Zespoły Caritas i szkoły mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas. Te zostaną potem wysłane transportami do Ukrainy.

Oddolnie organizują się również parafie. Lista parafialnego zaangażowania modlitewnego i charytatywnego aktualizowana jest na bieżąco na stronie www.archidiecezja.pl. A to przede wszystkim pomoc rzeczowa - zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych. W niektórych parafiach, jak np. w Miłosławiu bandaże, środki opatrunkowe, koce, śpiwory itp. przynosić można bezpośrednio do kościoła. Zbiórkę zorganizowały też: parafia michalitów w Gnieźnie, parafia w Witkowie, Szczepanowie, Jabłówku, która jest jedną z najmniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej, w Gozdowie, Gościeszynie, Grabowie Królewskim, Grzybowie, Popowie Ignacewie.

Parafie przyjmują też uciekające z Ukrainy rodziny. U Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie schronienie znaleźli uchodźcy z Winnicy. Przyjęły ich też niewielkie parafie w Opatówku, Kowalewie i Pieraniu. U franciszkanów w Pakości mieszka już kilkunastu obywateli Ukrainy. Łącznie przygotowano 18 miejsc w domu parafialnym. W parafii NSPJ w Gniewkowie dla uchodźców udostępniono mieszkanie na nieużytkowanym piętrze domu parafialnego. Parafia w Giewartowie przyjęła dwie kilkudziesięcioosobowe grupy uchodźców, w tym wiele dzieci z Żytomierza. Cześć zamieszkała w pokojach parafialnych, część w domach parafian, a pozostali wyruszyli w dalszą drogę do swoich bliskich.

Modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie trwa we wszystkich wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej. Krótko po wybuchu wojny 26 lutego w specjalnym komunikacie Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, aby wierni gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz by w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze św. o pokój i odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu metropolita gnieźnieński udzielił wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę św. z formularza o pokój. „Modlitwa to ten wymiar pomocy, jakim służyć może każdy z nas” – powiedział Prymas Polski.

Źródło:ekai