Archidiecezja Katowicka: ponad 250 tys. złotych dla ewangelickiej parafii po wybuchu gazu

2023-03-01 15:28
Pomoc dla szopienickiej parafii
Autor: Foto: Marta Sudnik-Paluch/archidiecezja katowicka

251 tys. zł przekazała archidiecezja katowicka na potrzeby parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. To na jej terenie, a dokładnie na plebanii, 27 stycznia wybuchł gaz. Zginęły 2 osoby, kilka zostało rannych. To pierwsza transza środków, jakie zebrano w parafiach archidiecezji na rzecz poszkodowanej wspólnoty ewangelicko-augsburskiej.

O przekazaniu środków w siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej poinformowali: ks. Adam Malina, proboszcz szopienickiej parafii, bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, i ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

To, co nas spotkało ze strony Kościoła rzymskokatolickiego i arcybiskupa po tej tragedii przechodzi najśmielsze oczekiwania. Odebrałem nie tylko telefon z zapewnieniem o modlitwie, ale konkretną propozycją: jeżeli potrzebujemy noclegów, mieszkań, rzeczy materialnych, to śmiało mamy się zwracać. Od razu przyszła też propozycja dotycząca miejsca nabożeństw ze strony proboszczów sąsiednich parafii rzymskokatolickich – podkreślił bp Niemiec. Dodał, że nie pamięta, aby w archidiecezji przeprowadzana była zbiórka na cel wspólnoty ewangelickiej na taką skalę. – To przykład ekumenizmu w praktyce – zaznaczył.

W wybuchu ucierpiał nie tylko budynek probostwa, ale i kościół. – Największe uszkodzenia są widoczne na witrażach w części wieżowej. Wszystkie są albo naruszone, albo całkowicie zniszczone, podobnie jak szyby, które je zabezpieczały. Obecnie witrażyści przygotowują plan ich odbudowy. To bardzo duża inwestycja. Kolejną kwestią są drzwi, które zniszczyła siła wybuchu i wymagają renowacji. Po ekspertyzach wychodzi również, że część okładziny z cegły klinkierowej na wieży wymaga wymiany – wylicza ks. Adam Malina, proboszcz szopienickiej parafii.

W poniedziałek archidiecezja katowicka przelała środki na konto parafii. – To pierwsza transza środków, czekamy jeszcze na pozostałe parafie– mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Za hojność diecezjanom dziękował także arcybiskup Wiktor Skworc. – Jesteśmy bogaci ofiarnością naszych wiernych. Cieszy, że ten apel został wysłuchany i wielu, mimo, czasem ograniczonych budżetów, potrafiło się podzielić z tymi, którzy są w potrzebie. To piękna cecha naszych archidiecezjan, za którą chciałbym bardzo serdecznie podziękować- dodał hierarcha.

Źródło:ekai