"Będziesz miłował": We wtorek premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia!

2022-02-21 18:39
Będziesz miłował: We wtorek premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia!
Autor: episkopat.pl "Będziesz miłował": We wtorek premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia!

We wtorek 22 lutego odbędzie się premiera wyjątkowego filmu „Będziesz miłował”. Produkcja jest poświęcona Prymasowi Tysiąclecia. W 2021 roku odbyła się jego beatyfikacja. Gdzie oglądać film? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Pokazać wielkiego Polaka światu, a jednocześnie pokazać światu dramatyczną, ale i wielką historię Polski – taki zamysł  towarzyszył twórcom filmu „Będziesz miłował” . Dokument został wyprodukowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”.

Czytaj także: Cud, który zdecydował, że kardynał Stefan Wyszyński dołączył do grona polskich błogosławionych

Reżyserem jest Michał Szymanowicz, a producentem wykonawczym Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.  Świętego Jana Pawła II zna cały świat, ale nie byłoby Polaka na tronie piotrowym bez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski w latach 1948-1981. Jego ogromne zasługi zarówno dla Polski, jak i dla Kościoła w Polsce sprawiły, że nazwano go Prymasem Tysiąclecia. Z nadzwyczajną odwagą i roztropnością przeprowadził Kościół w Polsce przez długą i ciemną noc komunizmu. Serca milionów Polaków ochronił przed zniewoleniem i nienawiścią. Więziony i szykanowany o swoich wrogach wypowiedział znamienne słowa: „Nie zmuszą mnie do tego, żebym ich nienawidził”. Kościół oficjalnie uznał wielkość i świętość Prymasa Tysiąclecia 12 września 2021 r. Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Teraz przyszedł czas, żeby o nowym błogosławionym i czasach, w których żył, dowiedział się świat.

Pokazywanie światu najnowszej historii Polski, w tym historii wielkich Polaków, jest stałym obowiązkiem różnych instytucji. Współpraca Fundacji Opoka, Fundacji PGE, Fundacji PKO BP, Fundacji ENEA, Fundacji Tauron, Towarzystwa Projektów Edukacyjnych oraz telewizji EWTN już dało wyjątkowy efekt w postaci dotarcia do milionów widzów na całym świecie, nie tylko w Ameryce Północnej, co wydaje się najważniejsze, ale w tak egzotycznych kręgach jak kraje afrykańskie czy wreszcie Indie. A przecież na emisję czeka jeszcze wersja hiszpańska czy niemiecka. Już można powiedzieć, że kard. Wyszyński, a razem z nim wielka część polskiej historii poszła w świat.

Polska premiera dokumentu "Będziesz miłował" odbędzie się we wtorek, 22 lutego, w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Czytaj także: Kardynał Wyszyński Biografia - podcast Radia PLUS

Film dokumentalny „Będziesz miłował”:

  • Scenariusz – Witold Głowacki
  • Reżyseria – Michał Szymanowicz
  • Kierownik produkcji – Paweł Zarzycki i Michał Szymanowicz
  • Zdjęcia – Jakub Kowalczyk
  • Montaż – Paweł Deliś
  • Muzyka – Sławomir Pietrzyk
  • Producent – Fundacja Opoka
  • Producent wykonawczy – Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
  • Partnerzy projektu „Polska energia zmienia świat”, w ramach którego powstał film „Będziesz miłował”: Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA, Fundacja Tauron

Dystrybucja światowa – EWTN (Eternal Word Television Network)

Opoka.org.pl

Sedno Sprawy - Piotr Müller