Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę

2024-12-16 12:01
Betlejemskie Światło Pokoju
Autor: JasnaGoraNews/twitter.com

Jak co roku harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię tradycyjnie poprzedziło spotkanie harcerzy połączone z dzieleniem się opłatkiem i programem artystycznym.

Betlejemskie Światło Pokoju z Ziemi Świętej wędruje do Austrii, a następnie na Słowację. Nasi sąsiedzi przekazują je polskim harcerzom, by po rozbłyśnięciu w Sanktuarium na Jasnej Górze i krakowskiej Katedrze, mogło powędrować dalej w świat. W tym roku akcji przyświeca hasło: „Kochaj czynem”.

Jak przyznał w rozmowie z @JasnaGóraNews metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, jest to bardzo potrzebny symbol. Dostrzegamy to zwłaszcza dzisiaj, w niebezpiecznym czasie pełnym wojen i napięć, kiedy po całym świecie, „do naszych środowisk i wspólnot roznosimy Światło Pokoju”. - Tym bardziej musi przypominać nam to, że świat należy do Boga, że wszystkie sprawy zabezpieczenia się, zarówno osobistego jak i narodowego nie są w ręku człowieka – powiedział. Podkreślił też, że to Chrystus jest światłością i królem pokoju, dlatego my musimy odnaleźć się w prawdzie żeby nie było zakłamania, rywalizacji i wzajemnej nienawiści, która rodzi wojny, ból i śmierć.

Harcmistrz Przemysław Kowalski, zastępca komendantki Hufca ZHP Częstochowa i komendant BŚP w Częstochowie podkreślił, że przekazanie BŚP dla harcerzy, jako dla społeczności, jest niebywale ważnym wydarzeniem. A osobiście, dla każdego harcerza – sprawą honoru, by zabrać światło do swojego domu.

Spotkaniu harcerzy towarzyszył też program artystyczny. W tym roku uczestnicy wysłuchali dźwięków „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Jak wyjaśnia Martyna, odpowiedzialna za oprawę artystyczną, te dźwięki kojarzą jej się z magią, dlatego zdecydowała się na zaprezentowanie właśnie tego baletu w nieco mniej klasycznej odsłonie. - Spektakl to skrócona wersja. Światło, dźwięk i narrator czytający baśnie, a w międzyczasie tancerze i aktorzy  wykonujący różne gesty – wyjaśniła.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. W ponad 30-letniej historii BŚP, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by nie wyruszyło ono z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Ideę z dumą pielęgnują harcerze, włączają się w nią także biskupi, księża, strażacy, policjanci i przedstawiciele władz lokalnych, ale i państwowych.

Źródło: BP @JasnaGóraNews