Bezdomni z Krakowa w drodze na spotkanie z Franciszkiem

2021-11-09 10:39
Pielgrzymka bezdomnych do Włoch
Autor: dzielopomocy.pl

Grupa bezdomnych pielgrzymów z Krakowa wyruszyła na tygodniową pielgrzymkę do Włoch na spotkanie z Ojcem Świętym w Asyżu. Odbędzie się ono 12 listopada w ramach obchodów V Światowego Dnia Ubogich.

Organizatorem pielgrzymki bezdomnych jest Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – kapucyńska organizacja zajmująca się wsparciem osób w kryzysie bezdomności. To już trzeci taki wyjazd. W programie krakowscy pielgrzymi mają m.in. wizytę w San Giovanni Rotondo oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem w Asyżu.

Pielgrzymka jest dla niektórych podopiecznych punktem przełomowym. Na nowo wracają do relacji z Panem Bogiem, a gdy ktoś jest blisko Niego, odnajduje swoją godność – podkreśla br. Jacek Waligóra, dyrektor Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Jak zauważa, jest to siła, która pomaga im zmienić życie. Jeden z uczestników pielgrzymki taką siłę w sobie odnalazł. Właśnie wyprowadza się ze schroniska, w którym żył przez ostatnie trzy lata, do własnego mieszkania – opowiada zakonnik. Jego historia jest dramatyczna, bo w ostatnich dniach dowiedział się, że ma zaawansowaną formę nowotworu płuc. Ma świadomość śmiertelnej choroby, ale mimo wszystko jest pełen nadziei i optymizmu. Wie, że w jego życiu dokonały się ważne rzeczy – dodaje.

Spotkanie papieża Franciszka z osobami ubogimi odbędzie się 12 listopada w Asyżu w ramach obchodów V Światowego Dnia Ubogich, który przypada w tym roku w niedzielę 14 listopada. W spotkaniu wezmą udział podopieczni organizacji z różnych części Europy. Wśród nich jest również kilkuosobowa reprezentacja Dzieła.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 17 lat towarzyszy osobom doświadczającym bezdomności. Oferuje pomoc podstawową, jak łaźnia, pralnia, garderoba, żywność, oraz specjalistyczną, czyli wsparcie socjalne, zawodowe, mieszkaniowe, prawne, duchowe.

Źródło: KAI, dzielopomocy.pl