Bielsko- Biała: krzyże znów na bialskim kościele

2024-09-13 20:57
Dwa krzyże
Autor: https://gwiazdkacieszynska.diecezjabielsko.pl

Dzięki użyciu technik alpinistycznych na wieże bialskiego kościoła pw. Opatrzności Bożej wróciły dwa zrekonstruowane żelazne krzyże. Z powodu uszkodzeń wcześniej zdemontowano je i rozpoczęto kompleksowy remont kościelnych hełmów i iglic. Wzmocniono ich konstrukcję, pokryto miedzianą blachą, a kule 24-karatowym złotem. Prace zostały dofinansowane z budżetu Bielska-Białej.

Jak poinformowała Marta Dąbrowska z bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, podczas remontu z miedzianej kuli wyciągnięto kapsułę czasu z 1887 roku, dokumentującą przebudowę kościoła i wkład finansowy Marii Hetwert.

„Jest to bardzo ważny dokument, skrupulatnie i starannie opisujący i potwierdzający ostatnią przebudowę kościoła i ujawniający nową informację o fundatorce, która wniosła znaczny wkład finansowy w tą inwestycję. Na końcu dokumentu zamieszono podpisy: Josefa Hamerlok (proboszcza) wraz z wikariuszami, burmistrza Białej – Franza Nahowskiego, członków Rady Parafialnej i Komitetu oraz ludzi odpowiedzialnych za realizację projektu: Wenzala Lepićek (inżynier, mistrz budowlany) oraz architektów: Karla i Emanuela Rostów. Do pisma dołączono spis monet. Następna kapsuła zawierała dokumenty z 1978 r. umieszczone przez proboszcza ks. Józefa Sanaka oraz Warsztat blacharski Jan Tomaszek z Bielska-Białej. Dołączono do niej Spis załączonych monet polskich” – opisuje historyk sztuki.

Przy okazji tegorocznego remontu do kapsuły dodano dokumenty informujące o pracach zrealizowanych przez Zakład Usługowy Józef Bulowski.

Zakończenie montażu krzyży nie zamyka jeszcze całej inwestycji. Kolejnym krokiem będzie remont wieżowego zegara, który został zabezpieczony na czas prac. To historyczne urządzenie, stanowiące integralną część fasady kościoła od 1888 roku, również wymaga renowacji, aby mogło w pełni funkcjonować.

Historia kościoła pw. Opatrzności Bożej sięga XVIII wieku. To jeden z najważniejszych zabytków Bielska-Białej.

Źródło: ekai