Biskupi podsumowali obrady na Jasnej Górze

2024-11-19 20:19
Biskupi podsumowanie
Autor: BP KEP

Podsumowanie Synodu o synodalności, propozycje dotyczące nowej metodologii pracy organów KEP oraz program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025 – to tematy poruszone przez biskupów podczas briefingu po zakończeniu 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda powiedział, że jednym z głównych tematów Zebrania Plenarnego były propozycje dotyczące nowej metodologii pracy organów KEP. Zaznaczył, że Konstytucja Apostolska o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi w świecie Praedicate Evangelium zmienia rolę Kurii Rzymskiej. „Papież w nowej Konstytucji ustawił Kurię w roli służebnej: nie jest ona pośrednikiem, ale tą instytucją, która jest na usługach samego papieża i kościołów lokalnych” – podkreślił abp Wojda.

Zadał zarazem pytanie o to, „jaka powinna być współpraca między Konferencją a Kurią Rzymską”. Zauważył, że „potrzeba reorganizacji pracy Konferencji i jej gremiów”.

Przewodniczący KEP podkreślił, że podczas pracy w grupach „pojawiło się dużo sugestii, które trzeba będzie opracować, pogrupować i zastosować”. „Rola Konferencji jest służebna: w pierwszym rzędzie – Ewangelii, w drugim rzędzie – wspólnocie Kościoła, a w trzecim rzędzie – tym wszystkim, którzy potrzebują tej współpracy i obecności Konferencji Episkopatu” – powiedział abp Wojda.

Przewodniczący KEP podziękował również w imieniu Caritas Polska za pomoc przekazaną na rzecz powodzian. Zebrano ponad 71 mln złotych.

Bp Sławomir Oder, delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod, podzielił się, że udział w nim był „okazją do tego, aby być świadkiem głęboko zachodzącej zmiany w sposobie funkcjonowania Kościoła, przede wszystkim w aspekcie instytucji Synodu”.

„Ostatni Synod pokazał skok jakościowy. Papież Franciszek chciał, aby w skład uczestników Synodu wchodzili nie tylko biskupi, ale również przedstawiciele świeccy, w tym kobiety i osoby zakonne” – podkreślił. Dodał, że „30 proc. uczestników Synodu to osoby niebędące biskupami”.

Bp Oder zaznaczył, że „synodalność to jest podstawowy, konstytutywny wymiar Kościoła, który jest nam dany dla kultywowania i rozwijania go jako stylu życia”. Zwrócił uwagę również na trzy wymiary synodalności. „Pierwszym z nich jest synodalność jako styl budowania relacji wewnątrz Kościoła” – zaznaczył. Drugi wymiar to instytucje, „które na co dzień są nam dane, abyśmy przeżywali tę rzeczywistość synodalności". „W czasie obrad podkreślono, że nie ma potrzeby stwarzania nowych instytucji w ramach Kościoła” – zaznaczył. Podkreślona została obowiązkowość ich funkcjonowania, ponieważ nie wszystkie instytucje mają charakter obligatoryjny. Natomiast trzecim wymiarem synodalności – podkreślił bp Oder – jest sama instytucja Synodu „zwoływanego przez papieża do przedyskutowania najważniejszych elementów, wyzwań życia Kościoła”.

Bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, przedstawił program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025 pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.

„Program został tak przygotowany, aby pomógł nam przeżyć Zwyczajny Jubileusz 2025, czyli Rok Święty. Każdy Rok Święty to czas szczególnej łaski, który umożliwia nam powrót do pierwotnej miłości” – zaznaczył bp Czaja.

„Papież Franciszek daje nam podpowiedź, jak podjąć wysiłek zmierzający w tym kierunku, przypominając nam naszą tożsamość i misję w słowach: +Pielgrzymi Nadziei+”. Jako chrześcijanie powinniśmy w sobie tę nadzieję obudzić i dzielić się nią w świecie.

Wymienił również elementy, które są istotne w przeżywaniu Roku Jubileuszowego, a są nimi: pielgrzymowanie, sakrament pokuty i pojednania oraz odpust. Dodał także, że otwartość, służba, braterstwo są koniecznymi aspektami do budowania wspólnoty Kościoła.

Źródło: BP KEP