Bp. Czaja: obojętnienie młodych wobec Kościoła to duże wyzwanie

2021-10-27 15:40
Briefing prasowy biskupów
Autor: @EpikopatNews/Twitter

Palącym problemem jest to, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele – powiedział bp Andrzej Czaja podczas briefingu dla mediów dotyczącego wizyty ad limina apostolorum. Jak zdradził, głównym tematem spotkania była kwestia kryzysu wiary, z którym mamy dzisiaj do czynienia.

Biskup opolski Edward Czaja opowiedział o wizycie czwartej grupy polskich biskupów w Kongregacji Nauki Wiary. Głównym tematem spotkania była kwestia kryzysu wiary, z którym mamy dzisiaj do czynienia na wielu poziomach życia Kościoła – przyznał. Dodał, że podjęto również temat życia wiernych w rodzinach, a także kryzys wiary u młodego pokolenia.

Hierarcha przyznał, że palącym problemem jest to, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele w sytuacji, kiedy mamy tyle gorszących nas spraw. Dodał, że dużym wyzwaniem jest obojętnienie młodych ludzi wobec Kościoła.

Z kolei tematami poruszanymi w Kongregacji ds. Biskupów – podkreślił bp Czaja – był list apostolski Vos estis lux mundi, kwestia dotycząca osobistej świętości biskupa oraz diecezjalny etap synodu.

Natomiast biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, opowiedział o wizycie biskupów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Poruszył tam m.in. temat kryzysu powołań, który dotyka zarówno zgromadzenia żeńskie jak i męskie. Każdego roku w ostatnich latach ta liczba się zmniejszała. W tym roku – trzeba powiedzieć – jest to może jeszcze nie krytyczna liczba, ale dająca bardzo wiele do myślenia – zauważył. Dodał, że ten spadek powoduje, iż zakony czy poszczególne prowincje prowadzą ze sobą rozmowy w celu połączenia nowicjatów czy seminariów.

W Watykanie przebywa obecnie czwarta, ostatnia już grupa polskich biskupów w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Podobnie jak poprzednie grupy, w piątek biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem i zakończą wizytę w Stolicy Apostolskiej. 

Źródło: BP KEP