Papież poświęcił dzwony z Polski, które zabrzmią za granicą w obronie życia

2021-10-27 14:57
Dzwon 'Głos nienarodzonych' w Olsztynie
Autor: Katarzyna Sobotka

Poświęciłem dzisiaj dzwony noszące tytuł „Głos Nienarodzonych”, które zostaną przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę. Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział papież Franciszek po poświęceniu dzwonów na Placu św. Piotra w Rzymie.

Dzwony "Głos Nienarodzonych" to inicjatywa fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP. Ich celem jest aktywne przypominanie o potrzebie ochrony ludzkiego życia i jego świętości.

Te, które w środę poświęcił Ojciec Święty trafią na Ukrainę i do Ekwadoru. Powstały w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Franciszek uderzył w nie jako pierwszy. Niech ich brzmienie głosi światu Ewangelię życia, budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne – dodał.

To już kolejne dzwony odlane z inicjatywy fundacji ŻYCIU TAK. Pierwszy "Głos Nienarodzonych" powstał dokładnie rok temu i również został pobłogosławiony przez papieża Franciszka. Obecnie pielgrzymuje po Polsce, odwiedził w tym czasie około 30 miejscowości.

W końcu idea dzwonów nabrała międzynarodowego rozmachu. Wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK Bogdan Romaniuk tłumaczy, że Ukraina i Ekwador same zwróciły się do fundacji z prośbą o sprowadzenie dla nich dzwonów. Jeden z nich będzie stacjonować w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, drugi w ekwadorskiej archidiecezji Guayaquil.

Oba mają bogatą symbolikę. Na zewnętrznej ścianie znajduje się ornament w kształcie łańcucha DNA i odlew USG dziecka poczętego. Jest też odlew tablic symbolizujących Dekalog oraz m.in. słowa piątego przykazania "Nie zabijaj". Ponadto znalazły się tam słowa obrońcy życia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przetłumaczone na język hiszpański i ukraiński.

Źródło: KAI