Bp Dajczak: "To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa"

2021-10-13 17:48
Bp Dajczak: To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa
Autor: episkopat.pl Bp Dajczak: "To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa"

To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa – Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, podczas briefingu dla mediów w siedzibie Radia Watykańskiego przyznał, że ogromnym wyzwaniem są chrześcijanie, którzy doszli do stanu zobojętnienia, trzeba wrócić do wartości pierwszych chrześcijan. Co jeszcze powiedział?

Trwa wizyta ad limina apostolorum. Druga grupa polskich biskupów pojechała do Watykanu. Odwiedzili m.in. Kongregację ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. O wizycie opowiedział bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Przyznał, że głównym promotorem nowej ewangelizacji był papież Jan Paweł II. „Ten temat jest nieustannie obecny, ponieważ nowa ewangelizacja odbywa się wewnątrz Kościoła. Kościół musi nieustannie ewangelizować tych, którzy z kolei będą głosili Ewangelię. Ten proces nieustannie trwa” – podkreślił.

Czytaj także: Papież do Polaków: nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy

Bp Dajczak zaznaczył, że głoszenie Ewangelii odbywa się na mocy sakramentu chrztu. Przyznał, że ogromnym wyzwaniem są chrześcijanie, którzy doszli do stanu zobojętnienia. „To jest ważna przestrzeń ewangelizacyjna, która rozgrywa się w Kościele na różnych etapach: przy udzielaniu sakramentów dzieciom – chrztu, pierwszej komunii św., bierzmowania – kiedy funkcjonuje jeszcze tradycja religijna, a w mniejszym stopniu jest już obecna wiara. To jest moment, w którym potrzeba ludzi, którzy dzieliliby się Ewangelią” – zaznaczył.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski zauważył, że młode pokolenie jest bardzo otwarte na świadectwo swoich rówieśników. „Młodzi ludzie szukają i chcą doświadczyć wspólnoty realnej, nie tylko tej, która rozgrywa się w przestrzeni Internetu” – zaznaczył. Dodał, że trzecia grupa osób to ludzie będący poza Kościołem i poszukujący. „To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa” – podsumował bp Dajczak.

Czytaj także: Wizyta Ad Limina Apostolorum: Jak będzie wyglądała?

Wczoraj biskupi odwiedzili Kongregację ds. Biskupów, Kongregację Nauki Wiary, Trybunał Roty Rzymskiej, Kongregację ds. Kościołów Wschodnich, Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Episkopat.pl

Sedno Sprawy - Paweł Wdówik