Bp Krzysztof Włodarczyk kanonicznie objął diecezję bydgoską

2021-09-29 11:41
biskup
Autor: pixabay

28 września w katedrze świętych Marcina i Mikołaja odbyła się uroczystość kanonicznego objęcia diecezji bydgoskiej przez jej – drugiego w historii – ordynariusza. W tym sanktuarium czuję się bezpiecznie, bo jest nadzieja- mówił biskup Włodarczyk.

Decyzja papieża Franciszka została ogłoszona 21 września i ponownie odczytana przez ustępującego administratora apostolskiego diecezji, bp. Wiesława Śmigla.Gdy biskupi Krzysztof Włodarczyk i Wiesław Śmigiel wraz z Kolegium Konsultorów podpisali protokół, zaczęły się uroczyste Nieszpory ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości.

Przywołując słowa – jak określił – swojego mistrza duchowego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, bp Włodarczyk mówił: – Jeśli spadają jakieś krzyże, trudy życiowe, sytuacje niepożądane, nie do uniesienia, to jeszcze bardziej trzeba ufać Jezusowi i Niepokalanej. W tym sanktuarium czuję się bezpiecznie, bo jest nadzieja. Wszystko można zrobić, bo Maryja jest po naszej stronie – powiedział hierarcha. A nawiązał do adhortacji apostolskiej papieża Pawła VI „Marialis cultus” o należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny.– Przez świadectwo wiary mamy rodzić nowych chrześcijan, przyprowadzać siostry i braci w wierze z peryferii życia, czyli pogubionych duchowo, poranionych, zgorszonych antyświadectwem, zbuntowanych, ale przecież ochrzczonych i należących do wspólnoty Kościoła. Nie musimy moralizować, straszyć. Wystarczy, że będziemy żyli autentycznie wiarą – zachęcał duchowny.

Przed błogosławieństwem słowo do nowego biskupa bydgoskiego skierował ks. prałat Ryszard Pruczkowski – Przynosisz nam „łaskę, miłosierdzie i pokój”. Witam cię w imieniu kanoników Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej oraz wszystkich kapłanów, sióstr i braci zakonnych, bydgoszczan i wszystkich diecezjan. Bądź nam pasterzem, za którym pójdziemy wskazaną przez ciebie drogą.Na zakończenie uroczystości nowy ordynariusz odczytał akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Pięknej Miłości.

Ingres bp Krzysztofa Włodarczyka do katedry bydgoskiej odbędzie się 13 listopada. Jest drugim ordynariuszem od utworzenia diecezji w 2004 r. Pierwszym był bp Jan Tyrawa. 12 maja papież przyjął jego dymisję.Decyzję o mianowaniu bp Włodarczyka ordynariuszem bydgoskim, Franciszek ogłosił 21 września. Dodajmy, że do tej pory był biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Źródło:ekai