Brazylia: odezwał się największy dzwon kołysany na świecie

2023-04-12 18:02
Dzwon Vox Patris
Autor: VoxPatris/wikimedia commons

Największy dzwon kołysany na świecie „Vox Patris” (Głos Ojca) zabrzmiał po raz pierwszy, obwieszając zmartwychwstanie. Znajduje się w jedynym w świecie katolickim sanktuarium poświęconym Bogu Ojcu Przedwiecznemu w brazylijskim mieście Trindade w stanie Goiâs. Dzwon został wykonany w Polsce, w znanej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu przy współpracy Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach, na Śląsku.

Miasto Trindade liczące 150 tysięcy mieszkańców leży w środkowo-zachodnim regionie Brazylii i oddalone jest od stolicy stanu Goiânia o zaledwie 16 km.

Nabożeństwo do Boga Ojca Przedwiecznego trwa tam od 1834 r., kiedy to małżeństwo poszukiwaczy Anna Rosa i Constantino Xavier znalazło medalion przedstawiający Trójcę Świętą koronującą Maryję Pannę. W krótkim czasie powstał pierwszy kościół, w późniejszym okresie kolejna świątynia, budowana w latach 1957-1974, a w końcu w 2011 r. zaczęło powstawać aktualne sanktuarium. Papież Benedykt XVI nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Nowe sanktuarium posiada więcej miejsca, aby przyjąć miliony pielgrzymów, którzy przybywają w całym roku.

Największy dzwon na świecie, wykonany w Polsce, umieszczony został na specjalnie wybudowanej przy sanktuarium, stumetrowej dzwonnicy. Waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Dla rozkołysania dzwonu „Vox Patris” wykonano sześć zaprojektowanych silników liniowych. Mają moc dużego zakładu przemysłowego.

Wysokość dzwonnicy, jak też równinny teren mają wpływ na to, że głos dzwonu będzie słyszany na odległość od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego.

Do sanktuarium ściągają tłumy pielgrzymów. Najwięcej osób uczestniczy w uroczystości ku czci Boga Ojca Przedwiecznego w pierwszą niedzielę lipca, a poprzedzanej nowenną. W ostatnim odpuście uczestniczyło ponad 3 miliony osób.

Pod względem liczbę pielgrzymów Trindade zajmuje drugie miejsce w Brazylii po Belém (stolicy stanu Pará), gdzie odbywają się uroczystości ku czci Matki Bożej z Lourdes, nazywanej Królową Amazonii.

Źródło:ekai